Jak spakować się na wyjazd, żeby z niczego nie rezygnować – czyli triki na spakowanie walizki

pakowanie na wyjazd

Odpowiednie spakowanie walizki na wyjazd wpływa zarówno na komfort naszej podróży, jak i stan rzeczy, które ze sobą przewozimy. Dobrze przygotowany podróżnik ma ze sobą lekki, poręczny i niewielki bagaż, który jest w stanie pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty. Poniżej prezentujemy kilka trików na spakowanie walizki w taki sposób, by z niczego nie rezygnować.

Jak spakować walizkę, by wszystko w niej zmieścić?

Przed samym pakowaniem powinniśmy wybrać odpowiednią walizkę, która będzie dostosowana do naszej podróży. Inaczej wszakże wygląda bagaż przeznaczony do wypoczynku w mieście, a inaczej do czasu spędzanego aktywnie. Aby optymalnie spakować swoją walizkę, powinniśmy zrobić listę niezbędnych rzeczy. Pozwoli ona wykluczyć zbędne rzeczy na najwcześniejszym etapie przygotowań do podróży i zmniejszyć chaos, jaki może zapanować we wnętrzu bagażu. Idealnym układem ułatwiającym korzystanie z zawartości walizki jest uporządkowanie w niej przedmiotów od największych – znajdujących się na spodzie, do najmniejszych – ulokowanych na samej górze. Aby zmniejszyć ryzyko powstania pustych luk i dziur w bagażu, powinniśmy rolować ubrania oraz wykorzystywać wszelkiego rodzaju torby próżniowe do spakowania drobnych i mogących łatwo pogubić się przedmiotów. Dobrym sposobem jest pakowanie walizki przy wielokrotnym użyciu opakowań, etui czy kieszeni, np. pod pokrowcem na telefon możemy umieścić kartę kredytową lub legitymację studencką. Ponadto, by łatwo zidentyfikować swój bagaż, np. podczas przylotu na lotnisko bądź przyjazdu na dworzec, powinniśmy oznaczyć go w charakterystyczny sposób. Pozwoli to uniknąć pomyłek i zbędnych nerwów straconych na poszukiwaniu zguby. Jak oznaczyć swoją walizkę? Możemy w tym celu wykorzystać kolorowe wstążki, doczepiane do bagażu identyfikatory czy zastosować kolorowe pokrowce na walizki, które dodatkowo ochronią nasze rzeczy.

Jak spakować walizkę do samolotu?

Najczęściej wybieranym środkiem transportu podczas wyjazdów jest samolot. Może on dotrzeć niemal w każde miejsce na świecie, zabierając przy okazji znaczną ilość pasażerów i bagaży. Przed podróżą powinniśmy jednak dostosować przewożone rzeczy do standardów, które panują praktycznie w każdych liniach lotniczych. Podstawową zasadą pakowania walizki czy torby do samolotu jest podział na bagaż rejestrowany i podręczny. Ten pierwszy to zazwyczaj od 1 do 4 sztuk walizek, toreb bądź plecaków o określonych wymiarach. Walizki spakowane w ramach bagażu rejestrowanego trafiają do luku bagażowego. Musimy zdawać sobie sprawę, że nie będziemy mieć dostępu do nich przez większość podroży i nie powinniśmy przechowywać w nich rzeczy delikatnych, cennych czy niezbędnych dla życia i zdrowia. Bagaż podręczny to natomiast pojedyncza walizka lub plecak, który weźmiemy ze sobą na pokład samolotu. Jego waga zwykle nie może przekraczać 8 kg, a zawartość to przeważnie rzeczy osobiste, ubrania do przebrania (np. gdy podróżujemy do miejsc o odmiennej temperaturze czy niesprzyjającej pogodzie), a także niezbędne medykamenty. W bagażu podręcznym przewozić można również sprzęt elektroniczny, który mógłby ulec zniszczeniu w luku bagażowym, np. laptopy, aparaty fotograficzne.
Każdorazowo przed planowanym wyjazdem, warto zwrócić uwagę na informację przewoźnika odnośnie wymiarów bagażu podręcznego i rejestrowanego, a także maksymalną wagę przewożonych rzeczy. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji oraz nie będziemy musieli płacić na lotnisku za przewóz dodatkowych kilogramów spakowanych do naszej walizki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.