Wyjazd na Alaskę jest naszym marzeniem.

Alaska jest największym stanem w USA.

Alaska znajduje się na północno-zachodnim krańcu zachodniego wybrzeża Północnej Ameryki. Około połowa mieszkańców Alaski mieszka w obszarze metropolitalnym Anchorage. Na Alasce istnieje ponad 3000 rzek i 3 miliony jezior, z których nie wszystkie mają swoją nazwę. Jedna rzeka, Jukon, jest trzecią co do długości rzeką w USA. W stanie jest ponad 70 wulkanów i 17 parków narodowych oraz 16 krajowych ostoi dzikiej przyrody. Alaska podzielona jest na 5 regionów – Arktyka, Wewnętrzna, Południowo-Zachodnia, Południowo-Centralna i Przejście wewnętrzne. Na Alasce jest 17 z 20 najwyższych szczytów w Stanach Zjednoczonych, a także najwyższy szczyt Ameryki Północnej – Denali o wysokości 6190 m n.p.m. Na Alaskę, wyjazdy zaprasza BP GRYF.

Anchorage spełnia marzenia o wizycie na Alasce?

Anchorage na pierwszy rzut oka wygląda jak typowe amerykańskie miasto, jednak po dalszym zwiedzaniu miasto ukazuje różne aspekty życia miejskiego na Alasce. W Anchorage jest okazja do bliskiego i bezpiecznego spotkania zwierząt, takich jak łosie, niedźwiedzie, bobry, owce rasy Dall, a czasami rysie. Srebrny łosoś wypełnia rzekę Ship Creek przez całe lato, przyciągając wędkarzy do jedynego na świecie miejskiego łowiska łososia.

Wycieczki lotnicze wyruszają z Anchorage przez cały rok do miejsc, które dosłownie zapierają dech w piersiach. Odwiedź obszary Alaski niedostępne w żaden inny sposób. Kiedy nadejdzie odpowiedni czas, Anchorage czeka: od parków narodowych po miejskie szlaki i spektakularne piękno przyrody, największe miasto Alaski ułatwia poznanie wszystkiego, co najlepsze na Alasce.

 

Zajezdnia pasażerska Alaska Railroad umożliwia dostęp do kolei, na wycieczki krajoznawcze samolotem lub helikopterem z miasta. Baza hydroplanów w Lake Hood ma samoloty odlatujące z doków w pobliżu hoteli i domów, skąd odbywają się wycieczki krajoznawczych samolotem lub helikopterem. Lecąc nad Anchorage, można zobaczyć jeszcze naturalną przyrodę, szlaki wiodące wzdłuż strumieni.

– Szlak Chester łączy wiele parków, otwartych przestrzeni i jezior, tworząc zielony korytarz ze wschodu na zachód przez miasto z jeziorem Campbell. Szlak łączy miasto z utwardzonymi, drogami.

Na wschód od miasta znajdują się góry Chugach, pełne szlaków, lodowców, rzek i dzikiej przyrody. Jeden z największych parków stanowych w USA znajduje się 20 minut od miasta.

Na zachód od miasta znajduje się szlak przybrzeżny na skraju Cook Inlet, Zatoka Cooka Oceanu Spokojnego, u południowego wybrzeża Alaski, odnoga Zatoki Alaska. Skąd można zobaczyć pasmo górskie Alaska Range.  z najwyższym szczytem kontynentu – Denali.

– Jadąc w dół na południe od miasta jest zatoka Turnagain Arm. Autostrada Seward Highway przylega do linii brzegowej Turnagain Arm, prawdopodobnie jednego z najpiękniejszych odcinków autostrady w Ameryce. 3000-metrowe góry Chugach State Park wznoszą się po lewej stronie autostrady. Zatoka Cooka Oceanu Spokojnego, u południowego wybrzeża Alaski, odnoga Zatoki Alaska.

Inne popularne drogi widokowe Anchorage to Hatcher Pass Drive i Matanuska Glacier Drive, które prowadzą na północ od Anchorage. Portage Valley & Whittier Tunnel Drive na koniec Turnagain Arm Scenic Drive, kończy się w małym miasteczku Whittier.

Sztuka i kultura w stylu Alaski

Anchorage  należy do najbardziej wysuniętych na północ miast na Ziemi. Miasto z wielkomiejskimi udogodnieniami: wyśmienitymi restauracjami, muzeami, teatrami i doskonałą sceną muzyczną. Tło tworzą bogate w łososie wody Cook Inlet i ponad 5000 stóp szczyty Chugach State Park. W odległości krótkiej przejażdżki od centrum miasta znajdziesz dziesiątki dzikich przygód, a krótka przejażdżka samolotem otwiera możliwość niemal każdego rodzaju przygody. To jeden z powodów, dla których Lake Hood w Anchorage jest najbardziej ruchliwą bazą wodnosamolotów na świecie. Ponad 290 000 mieszkańców Anchorage korzysta zarówno z miejskich udogodnień, jak i otaczającej je dzikiej przyrody. Anchorage ma największe muzeum w stanie, a także całą paletę galerii, salonów wystawowych i miejsc pracy artystów. Sklepy i restauracje często pełnią podwójną funkcję galerii. Anchorage to świetne miejsce do odkrywania rdzennych kultur Alaski. Istnieje wiele różnych kultur, z których każda ma tradycje sięgające setki lat wstecz i widoczne do dziś w mieście.

Wycieczki na Alaskę
Organizator wyjazdów

Żywność Alaski. Alaska słynie z owoców morza. W Anchorage podaje się je w całości na świeżo – łosoś, kraby, halibuty, dorsze, małże, przegrzebki i ostrygi. Na Alasce jest kilka dobrze znanych potraw i przysmaków, które miejscowi kochają i których szukają turyści. Od słynnych, świeżych udek z łososia i kraba królewskiego po dojrzałe, dzikie jagody, które są przez całe lato i nigdy nie zabraknie. Wiele niesamowitych potraw do spróbowania. Oto jedne z najbardziej przepysznych, kultowych potraw, których absolutnie musisz spróbować!

– Reindeer Dogs to naprawdę niesławne jedzenie uliczne z Alaski, pomijając fakt, że kiełbasę renifera można kupić w wielu stanach. Proponujemy spróbować “sled dogs” Dostaniesz pyszną kiełbasę z renifera pieczoną i zawijaną na zakwasie, mniam.

– Wszyscy wiemy, że łosoś na Alasce jest świeży, pyszny i bardzo popularny. Łososia można dostać wszędzie, trzeba go trochę przyprawić i spróbować miski z wędzonym łososiem w Gwin’s w Cooper Landing. Będziesz bardzo zadowolony ze swojego zamówienia.

– Czarny dorsz, nie przeżyłeś, jeśli nie spróbowałeś tej ryby. Świeży czarny dorsz jest smaczniejszy, niż możesz sobie wyobrazić, zwłaszcza jeśli udasz się do J-Dock Seafood Company w Seward. Marynują go w sosie sojowym i soku z cytryny, a następnie grillują do perfekcji.

– Na Alasce jest mnóstwo dekadenckich dzikich jagód, żurawin, malin, jeżyn i wiele więcej. Dlatego nie wahaj się i zamów coś „jagodowego” i zdecydowanie polecamy dżem żurawinowy z lub z dzikich jagód.

– Fresh King and Dungeness Crab to specjalizacja na Alasce. Ale jeśli chcesz tego, co najlepsze, jest tylko jedno miejsce … Tracy’s King Crab Shack w dokach Juneau. Kto nie lubi restauracji na nabrzeżu i niesamowicie świeżych udek kraba?

– Jest mnóstwo dzikich mięs do spróbowania na Alasce, na przykład to alaskańskie danie fusion z mięsem łosia! Od niedźwiedzia i łosia po niekończące się przysmaki wodne z Alaski – nigdy nie przestawaj odkrywać i próbować swoich kubków smakowych!

Atrakcje w Archonage i muzea.

 1. CENTRUM DZIEDZICTWA ALASKA Bada kultury 11 grup tubylczych. Sześć tradycyjnych mieszkań otacza małe jezioro Tiulana, a każda wioska demonstracyjna prezentuje artefakty, które pozwalają odwiedzającym doświadczyć kulturowych tańców, gier i pokazów artystów, z przewodnikami podającymi szczegóły i odpowiadającymi na pytania. Centrum pokazuje czasy współczesne, a także niektóre zmiany i wyzwania, przed którymi stają społeczności. Transport jest dostępny z Muzeum Anchorage. Adres: 8800 Heritage Centre Drive, Anchorage Oficjalna strona: http://www.alaskanative.net/
 2. MUZEUM ANCHORAGE Muzeum zawiera dzieła sztuki i przedmioty historyczne związane z Alaską i Arktyką. Jest też planetarium, a muzeum każdego roku prezentuje liczne wędrowne eksponaty z całego świata. Spark! Lab, które znajduje się na pierwszym piętrze, oferuje odwiedzającym wystawy naukowe i technologiczne. W pozostałej części czteropiętrowego obiektu eksponaty stałe obejmują sztukę północy i Smithsonian Arctic Studies Center.  Adres: 625 C Street, Anchorage Oficjalna strona: https://www.anchoragemuseum.org/
 3. SZLAK PRZYBRZEŻNY TONY KNOWLES Nadmorski szlak pieszy i rowerowy ciągnie się 11 mil od linii brzegowej Anchorage, kierując się na południowy zachód od centrum miasta. Rozpoczyna się w pobliżu najstarszego domu w mieście, Oscar Anderson House, i prowadzi do okolic Earthquake Park – gdzie panele informacyjne piszą o trzęsieniu ziemi w 1964 roku, które pochłonęło odcinki linii brzegowej. Na pozostałej części tej trasy obserwacje dzikich zwierząt często obejmują łosie i wieloryby bieługi. Szlak Tony Knowles Coastal Trail kończy się w dużym parku Kincaid z panoramicznym widokiem na góry. Oficjalna strona: http://anchoragecoastaltrail.com/
 4. PARK PAŃSTWOWY CHUGACH Jest jednym z czterech największych parków stanowych w USA, który zajmuje powierzchnię 700 mil kwadratowych. Na terenie gór, rzek, jezior i lodowców można zobaczyć wilki, łosie, niedźwiedzie, bobry, rysie i inne dzikie zwierzęta. Jest to popularny obszar do uprawiania turystyki pieszej, narciarstwa i biwakowania. W parku można spotkać słoną wodę w różnych punktach wzdłuż Seward Highway, podróżując wzdłuż brzegów Turnagain Arm. Adres: 18620 Seward Hwy, Anchorage, Alaska, Oficjalna strona: http://dnr.alaska.gov/parks/units/chugach/
 5. SERWIS LOTNICZY RUSTA Serwis lotniczy Rust działa od 1963 roku, organizując wycieczki hydroplanem do Parku Narodowego Denali, Parku Narodowego Lake Clark & Rezerwatu oraz różnych okolicznych lodowców. Samoloty zabierają również odwiedzających do odległych domków rybackich na Alasce lub na wędrówki widokowe, aby zobaczyć niedźwiedzie. Samoloty obejmują wodnosamoloty Cessnas, Beavers i Turbine Otter na pływakach, co sprawia, że jest to świetny sposób na zwiedzanie. Loty rozpoczynają się z Lake Hood, największej na świecie bazy wodnosamolotów, a niedaleko znajduje się Muzeum Dziedzictwa Lotnictwa Alaski. Adres: 4525 Enstrom Circle, Anchorage, Alaska. Oficjalna strona: http://www.flyrusts.com/
 6. PARK NARODOWY KENAI FJORDS Park Narodowy Kenai Fjords jest znany z lodowców, przybrzeżnych gór i fantastycznej scenerii, która koncentruje się na lodowcu Harding o powierzchni 700 mil kwadratowych. Park zajmuje łącznie ponad 900 mil kwadratowych, ale jedynym obszarem, do którego można dotrzeć drogą, jest Exit Glacier. Ludzie mogą spacerować szlakami w pobliżu lodowca lub wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, aby poznać krajobraz. Park narodowy można zwiedzać samolotem, statkiem lub pieszo, podczas wycieczki lub samodzielnie. Większe osady na półwyspie Kenai obejmują Homer, Seward i Kenai. Oficjalna strona: http://www.nps.gov/kefj/index.htm
 7. ALASKA RAILROAD Anchorage zaczęło się na początku XX wieku jako miasto namiotowe wspierające budowę Alaska Railroad. Dziś Alaska Railroad jest własnością państwa i oferuje dziesiątki usług pasażerskich i pociągów imprezowych, a co roku obsługuje wielu podróżnych. Wyniesiony teren widoczny wzdłuż torów pozostał niezmieniony przez prawie sto lat. Pociąg rozciąga się na dystansie 470 mil od Seward do Fairbanks z widocznym przystankiem w Anchorage, a także zatrzymuje się w Parku Narodowym Denali & Rezerwacie, Girdwood i obszarach dostępnych tylko dla pociągów. Adres magazynu Anchorage: 411 West 1st Avenue, Anchorage, Alaska. Oficjalna strona: https://www.alaskarailroad.com/
 8. CENTRUM OCHRONY PRZYRODY ALASKI Centrum Ochrony Przyrody Alaski, położone godzinę na południowy wschód od Anchorage, to miejsce, w którym żyją adoptowane ranne lub osierocone zwierzęta z obszaru Alaski, czasem zapewniając im stałe miejsce pobytu. Zwiedzający mają okazję zobaczyć z bliska żubry, niedźwiedzie, łosie, sowy, orły, wilki i rysie. Ta organizacja stara się badać te zwierzęta i informować ludzi o dzikiej przyrodzie Alaski, a także oferuje różnorodne zajęcia, programy i wycieczki. Adres: Mile 79 Seward Highway, Portage, Alaska. Oficjalna strona: https://www.alaskawildlife.org/ 
 9. MUZEUM DZIEDZICTWA LOTNICZEGO ALASKA Odrestaurowane zabytkowe samoloty, zdjęcia i inne powiązane pamiątki są eksponowane w tym muzeum na cześć pionierów lotnictwa Alaski. Muzeum znajduje się nad brzegiem jeziora Hood, w pobliżu zarówno najbardziej ruchliwej bazy hydroplanów na świecie, jak i międzynarodowego lotniska Ted Stevens Anchorage. Prezentowane samoloty są w różnych stanach naprawy, niektóre z nich to tylko rama. Adres: 4721 Aircraft Drive, Anchorage, Alaska Oficjalna strona: http://www.alaskaairmuseum.org/
 10. SEWARD, ALASKA Seward to ostatni przystanek na autostradzie, położony na południe od Anchorage na północno-wschodnim krańcu Resurrection Bay. Jest to główny punkt dostępu do Parku Narodowego Kenai Fjords i doskonała baza wypadowa do zwiedzania okolicy. Z miasta turyści mogą czarterować łodzie lub samoloty i organizować wyprawy wędkarskie, polowania lub zwiedzanie. Atrakcją miasta w tym obszarze jest Alaska SeaLife Center, gdzie żyją lwy morskie Steller, foki pospolite i ptaki morskie. Oficjalna strona: http://www.seward.com/
 11. GIRDWOOD, ALASKA Girdwood znajduje swoje bogactwo w górach – a konkretnie w Alyeska Resort. Po zamknięciu kopalni pozostawiło społeczność jako wirtualne miasto duchów, a następnie niszczycielski cios trzęsienia ziemi w 1964 r., Girdwood przeniósł się w głąb lądu. Dziś miasto jest przede wszystkim terenem rekreacyjnym i jest znane jako jeden z najlepszych ośrodków narciarskich na Alasce. Szerokie możliwości uprawiania sportów zimowych i wiele rzeczy do zrobienia latem, eklektyczne miasto zapewnia miejsca do jedzenia, zakupów i poznania lokalnej społeczności. Oficjalna strona: http://www.girdwoodchamber.com/
 12. ZOO ALASKA Zoo na Alasce to 25-hektarowy obiekt z różnorodnymi rodzimymi gatunkami dzikich zwierząt, w tym niedźwiedziami brunatnymi, wilkami, wołami piżmowymi, owcami Dall i reniferami. W tym miejscu znajduje się również niewielka kolekcja egzotycznych zwierząt, w tym tygrysy amurskie i wielbłądy dwugarbne. Zoo oferuje szeroką gamę wydarzeń i specjalnych spotkań, w tym Zoo Lights i możliwości karmienia wilków. Adres: 4731 O’Malley Rd, Anchorage. Oficjalna strona: http://alaskazoo.org/

Parki narodowe

W pobliżu Anchorage, największego miasta na Alasce, znajduje się 5 parków narodowych, w których można zobaczyć dziką przyrodę i wyjątkowe górskie krajobrazy, jeszcze istniejące lodowce, dzikie zwierzęta: Park Narodowy Denali, Park Narodowy Katmai, Park Narodowy Kenai Fjords, Park Narodowy Lake Clark i Park Narodowy Wrangell-Saint Elias.

Park Narodowy Denali to duża część panoramy Anchorage. Najwyższy szczyt kontynentu znajduje się na północnym horyzoncie stanu. Wycieczki lotnicze startują z Anchorage i miasta Talkeetna. Niektóre trasy obejmują nawet lądowanie na lodowcu w Denali. Wielkimi atrakcjami parku są góry w Parku Narodowym Denali oraz dzikie zwierzęta, w tym karibu, niedźwiedzie brunatne i czarne, wilki, łosie i lisy.

Park Narodowy Katmai, dziesiątki niedźwiedzi brunatnych gromadzą się przy wodospadach wzdłuż rzeki Brooks, przyciągając odwiedzających do Parku Narodowego Katmai. Największa erupcja wulkanu w XX wieku zmieniła dużą część krajobrazu parku, nadając mu nową nazwę: Dolina Dziesięciu Tysięcy Dymów. Lata po erupcji krajobraz ukazuje piękne, ogromne zmiany.

Park Narodowy Kenai Fjords, to jedno z najbardziej niesamowitych naturalnych miejsc w południowo-centralnej Alasce, jest idealnym miejscem do odkrywania życia morskiego, łowienia łososi i halibuta oraz oglądania lodowca spadającego do wód poniżej.

Park Narodowy Lake Clark położony jest na zachodnim skraju Cook Inlet z widokami na życie niedźwiedzi. Z jeziora Hood w Anchorage startują pływające samoloty, które wyruszają na całodniowe wycieczki do najlepszych miejsc widokowych. W pobliżu znajduje się Alaska Aviation Heritage Museum.

Park Narodowy Wrangell-Saint Elias to największy park narodowy w Stanach Zjednoczonych, obejmuje 13 milionów akrów ziemi, lodowiec wielkości Rhode Island i czwarty co do wielkości szczyt na kontynencie. Dziewięć z 16 najwyższych szczytów w kraju znajduje się w tym parku, a lodowiec Malaspina obejmujący ponad 1000 mil kwadratowych sprawia, że jest on dominującym elementem.

 

Propozycje wycieczek

Ilość możliwości pobytów na Alasce ma dokładne odniesienie do jej atrakcji głównie przyrodniczych. W naszej ofercie wyjazdy dostosowane do Państwa potrzeb, czasu, terminu, budżetu, itd. Pobyt na miejscu może być od 5-7-10-14 dni, zakwaterowanie w różnych kategoriach hoteli lub też w przebudowanych stajniach, kat.4*. Zwiedzanie zorganizowane autokarem, pociągiem, kamperem i mieszane rozwiązania. Loty małymi samolotami też z lądowaniem na lodowcu. Zapraszamy do kontaktu BP GRYF.

Zapraszamy
Organizator wyjazdów BP Gryf
Historia Anchorage i Alaski

Okolice Knik Arm to tradycyjna kraina ludów Dena’ina Athebascan. Miasto Anchorage zostało oficjalnie założone dopiero w 1915 roku, mimo że brytyjski odkrywca, kapitan James Cook przepłynął obok tego miejsca w 1779 roku, a poszukiwacze złota odkryli skarb Ship Creek pod koniec XIX wieku. Dopiero Alaska Railroad założyła obóz budowlany w 1915 roku, kiedy Anchorage zostało założone i stało się dynamicznie rozwijającym się miastem namiotowym dla 2000 ludzi. Anchorage okazało się idealnym ośrodkiem infrastruktury kolejowej, powietrznej i autostradowej na Alasce, dzięki przygotowaniom wojskowym podczas II wojny światowej i odkryciu ropy w Cook Inlet w latach pięćdziesiątych XX wieku, co przyczyniło się do jego stałego wzrostu. Po trzęsieniu ziemi w Wielki Piątek w 1964 roku miasto odbudowywało się, gdy pojawiła się kolejna okazja: odkrycie rezerwy ropy naftowej o wartości 10 miliardów dolarów w Zatoce Prudhoe. Nazwa Anchorage tłumaczenie; kotwicowisko, zamocowanie …

 

GOLF w Anchorage! jeżeli dalej brakuje Tobie atrakcji?

Pole golfowe Anchorage. Golfiści z całego świata mogą cieszyć się naprawdę wyjątkowym doświadczeniem golfowym na polu golfowym Anchorage. Położone na zboczu wzgórza z widokiem na miasto Anchorage, pole oferuje widok na trzy oddzielne pasma górskie. Legendarne Denali (najwyższa góra w Ameryce Północnej, poprzednio nazywana Mt. McKinley) jest widoczna w pogodny dzień z wielu punktów widokowych na całej trasie. Zwiedzający mają okazję zobaczyć niektóre z szybko rosnącej populacji dzikich zwierząt na Alasce, w tym łosie, lisy, ptactwo wodne, a nawet sporadyczne niedźwiedzie. Układ pola golfowego Anchorage jest równie trudny, jak piękny, ponieważ zapewnia 6600 jardów toczących się, wysadzanych drzewami torów wodnych, które prowadzą do dobrze strzeżonych, falistych terenów zielonych. Piękno pola i jego otoczenia nie ma sobie równych, a w miesiącach letnich zabawa może trwać od 5 rano do po północy.
Zapraszamy na Alaskę.

 


		

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.