Wyjazdy do Istanbulu wycieczki i zwiedzanie.

Wycieczki do Istanbulu
Dlaczego warto odwiedzić Istanbul

Turcja to kraj Azji Zachodniej i Europy Południowo-Wschodniej. Graniczy z Grecją i Bułgarią na północnym-zachodzie; Morzem Czarnym na północy; Gruzją na północnym-wschodzie; Armenią, Azerbejdżanem i Iranem na wschodzie; Irakiem na południowym – wschodzie; Syrią i Morzem Śródziemnym na południu; i Morzem Egejskim na zachodzie. Podzielona jest na siedem regionów geograficznych: Marmara, Morze Egejskie, Morze Czarne, Anatolię Środkową, Anatolię Wschodnią, Anatolię Południowo-Wschodnią i Morze Śródziemne.

Dlaczego warto odwiedzić Istanbul?

Turcja jest popularnym kierunkiem turystycznym ze swoimi przepięknymi krajobrazami, bogatą historią i pyszną kuchnią. Zróżnicowany kraj z wieloma różnymi atrakcjami, od wybrzeża po góry, jest tu mnóstwo propozycji turystycznych. Istanbul to świetne miejsce na rozpoczęcie eksploracji Turcji! Ludzie są bardzo gościnni i życzliwi dla Polaków, łączy nas trochę wspólnej historii.

Istanbul to największe miasto

Kulturalne, turystyczne i historyczne centrum kraju. Leży nad cieśniną Bosfor, zarówno w Europie, jak i Azji. Istanbul to najbardziej zaludnione miasto w Europie i piętnaste co do wielkości miasto na świecie. Znajdziemy tam kilka obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i siedziby wielu tureckich firm, które odpowiadają za ponad trzydzieści procent gospodarki kraju. Najwspanialszym dziedzictwem architektonicznym Cesarstwa Bizantyjskiego jest Ayasofya-i Kebîr Cami-i Şerîfi (Wielki Meczet Hagia Sophia), który jest określany jako „ósmy cud świata”. Z historią ponad 1500 lat jest jednym z wielkich symboli Istanbul. Mozaiki są czołowymi przykładami sztuki bizantyjskiej od IX do XII wieku. Meczet Kariye (dawny kościół Chora) to kolejny bizantyjski zabytek słynący z pięknej mozaiki i fresków. Synagogi Neve Szalom, Ahrida i Aşkenazi to trzy najważniejsze święte miejsca judaizmu w Istanbule.

Istanbul wyjazdy na weekend | BP Gryf
Hagia Sophia

Bosfor granica Europy

Cieśnina oddzielająca Europę od Azji oferuje zachwycającą mieszankę przeszłości i teraźniejszości, wspaniałego splendoru i prostego piękna. Nowoczesne hotele stoją obok yalıs, marmurowe pałace przylegają do rustykalnych kamiennych fortec, a eleganckie kompleksy sąsiadują z małymi wioskami rybackimi. Najlepszym sposobem na zobaczenie Bosforu jest rejs statkami pasażerskimi, które regularnie poruszają się wzdłuż brzegów. Podczas podróży mija się wspaniały Pałac Dolmabahçe, a dalej zielone parki i cesarskie pawilony Pałacu Yıldız. Zbudowany na nabrzeżu z parkami rozciągającymi się za nim, Çırağan Palace został odnowiony w 1874 roku przez sułtana Abdülaziza i jest teraz odrestaurowany jako wspaniały hotel. Na 300 metrów wzdłuż brzegu Bosforu jego ozdobne marmurowe fasady odbijają szybko płynącą wodę. Na następnym przystanku, Ortaköy, w każdą niedzielę artyści zbierają się, aby wystawiać swoje prace w galerii przy ulicy, gdzie różnorodni ludzie tworzą żywą scenę. A także zwróć uwagę na kościół, meczet i synagogę, które znajdują się obok siebie od setek lat.

Co warto zobaczyć w Istanbule?

– Hagia Sophia, która jest jednym z najważniejszych dzieł światowej historii architektury, które przetrwały do dziś. Zajmuje ważne miejsce w świecie sztuki dzięki swojej architekturze, świetności, wielkości i funkcjonalności. Hagia Sophia to największy kościół zbudowany przez Cesarstwo Wschodniorzymskie w Istanbule i był budowany trzykrotnie w tym samym miejscu. Kiedy został zbudowany, nazywał się Megale Ekklesia (Wielki Kościół), a od V wieku do podboju Istanbulu nazywał się Hagia Sophia (Święta Mądrość). Megale Ekklesia, zbudowana przez cesarza Konstantiosa w 360 roku i cesarza II. Kościół, który Teodoza odbudował w 415 r., został zniszczony w czasie powstań ludowych. Budynek, który został otwarty jako kościół w 916 roku, został przekształcony w meczet, gdy Fatih Sultan Mehmed podbił Istanbul w 1453 roku. Hagia Sophia, została przekształcona w muzeum od 1935 roku na polecenie Mustafy Kemala Atatürka i decyzją Rady Ministrów. Dzięki nowej aranżacji dokonanej w 2020 roku zachowano zarówno jego historyczną tożsamość, jak i otwarto go na kult jako meczet.

Istanbul wyjazdy na weekend | BP Gryf
Hagia Sophia

– Meczet Sułtana Ahmeta został zbudowany w latach 1609-1617 przez osmańskiego sułtana Ahmeda I na historycznym półwyspie w Istanbule. Jej architektem jest Sedefkar Mehmed Ağa. Meczet Sułtana Ahmeta jest również znany jako „Błękitny Meczet” wśród zagranicznych turystów, ponieważ jest ozdobiony niebieskimi haftami. Najważniejszą cechą meczetu pod względem architektury i sztuki jest to, że jest ozdobiony ponad 20 000 płytek iznik. Wraz z przekształceniem Hagia Sophia z meczetu w muzeum, Błękitny Meczet stał się głównym meczetem Istanbulu. Sułtan Ahmet to jeden z najwspanialszych zabytków Istanbulu, z pierwszym meczetem w Turcji i kompleksem z sześcioma minaretami.

Stambuł na dobry weekend | BP Gryf

– Pałac Ibrahima Paszy, data budowy i architekt pałacu, który jest jednym z najbardziej uderzających dzieł architektonicznych swojego okresu, nie jest znany na pewno. Wiadomo, że budynek, zwany Pałacem At Meydani, został odrestaurowany przez Sulejmana Wspaniałego na zlecenie wielkiego wezyra Pargalı İbrahima Paszy w 1521 r., a wszystkie wydatki pokrył sułtan. Z tej okazji nazwę Pałacu At Meydani zaczęto nazywać Pałacem Ibrahima Paszy. Położenie na Placu At, który przez całą historię był centrum Istanbulu pokazuje, że jest to jedna z najważniejszych budowli stolicy.

– Wielki Bazar jest jednym z największych i najstarszych zadaszonych bazarów na świecie, położony pośrodku dzielnic Beyazıt i Nuruosmaniye w centrum Istanbulu. Wielki Bazar, czyli miejsce, do którego zagraniczni turyści nie wracają do swoich krajów bez zatrzymania się, jest jednym z ulubionych miejsc turystów z jego sklepami, które każdego dnia zaspokoją wszystkie ich potrzeby. Wielki Bazar, prawie przypomina miasto. Został zbudowany przez Fatiha Sultana Mehmeta, aby ludzie mogli wystawiać i sprzedawać swoje produkty.

Stambuł na dobry weekend | BP Gryf
Wielki Bazar

– Bazar Egipski znajduje się za meczetem Yeni w Eminönü i obok targu kwiatowego. Jeden z najstarszych zadaszonych bazarów w Istanbule, Bazar Przypraw, słynie z zielarzy, suszonych orzechów i produktów garmażeryjnych. Jest to jedno z pierwszych miejsc, które turyści preferują szczególnie na zakupy.

– Wieża Galata, zbudowana w 528 roku w dzielnicy Galata w Istanbule, jest jednym z najważniejszych symboli miasta. Bosfor i Złoty Róg można oglądać panoramicznie z wieży, która została zbudowana przez cesarza bizantyjskiego Anastazjusza Oilosuza. W 2013 roku została wpisana na wstępną Listę Światowego Dziedzictwa. Wieża Galata od przeszłości do teraźniejszości nosiła wiele różnych nazw. Na przykład Bizantyjczycy nazwali wieżę Megalos Pyrgos, czyli Wielki Bastion. Genueńczycy woleli używać nazwy Christtea Turris (Wieża Chrystusa), gdy mówili o budynku. Budynek z dachem ma wysokość 69,90 metrów. W wyniku obliczeń stwierdzono, że przy grubości ścian 3,75 metra Galata waży około 10 tysięcy ton.

– Pałac Topkapi znajduje się w Sarayburnu na Półwyspie Historycznym, jednym z najstarszych historycznych regionów Istanbulu. Pałac, którego budowę rozpoczęto w 1460 roku na zlecenie Fatiha Sułtana Mehmeta, ukończono w 1468 roku. Administracyjne, edukacyjne i artystyczne centrum imperium przez około czterysta lat, od Mehmeta Zdobywcy do 31. Sułtana Sułtana Abdülmecid; Był to także dom sułtanów. Z tego powodu ma ogromne znaczenie historyczne. Pałac Topkapi, który został przekształcony w muzeum po powstaniu Republiki Turcji, jest pierwszym muzeum Republiki. Zajmujący dziś powierzchnię około 300 000 metrów kwadratowych, Pałac Topkapi jest jednym z największych pałaców-muzeów na świecie, ze swoimi strukturami, architekturą, zbiorami i około 300 000 dokumentów archiwalnych.

– Łaźnia Sulejmana, kąpielisko Sulejmaniye jest jedną z najpopularniejszych budowli architektury łaźni osmańskiej. Został zbudowany przez Sulejmana Wspaniałego.

– Cysterna Bazyliki, jest jedną ze wspaniałych historycznych budowli Istanbulu jest Cysterna Bazyliki, położona w południowo-zachodniej części Hagia Sophia. Ta duża podziemna cysterna, zbudowana przez cesarza bizantyjskiego Justyniana (527-565), nazywana była wśród ludzi „Pałacem Bazylikowym” ze względu na marmurowe kolumny wznoszące się z wody i wyglądające na niezliczone. Znana jest również jako Cysterna Bazyliki, ponieważ w miejscu, w którym znajduje się cysterna, znajdowała się Bazylika. Cysterna ma 140 m długości i 70 m szerokości. Jest to ogromny budynek, który zajmuje prostokątny obszar. Ta cysterna, do której schodzą 52-stopniowe kamienne schody, ma 9 m długości. Jest 336 kolumn wysokości. Ta cysterna o łącznej powierzchni 9800 m² ma pojemność około 100 000 ton wody. Głowa Meduzy: Dwie głowy Meduzy używane jako cokoły pod dwiema kolumnami w północno-zachodnim rogu cysterny są arcydziełami rzymskiej sztuki rzeźbiarskiej. Nie wiadomo, z jakich budowli zabrano i przywieziono tu głowy Meduzy, co przyciągnęło najwięcej uwagi zwiedzających.

– Muzeum Adama Mickiewicza, dom polskiego poety wolnościowego Adama Mickiewicza w Tarlabaşı, gdzie spędził ostatnie lata życia i zmarł w 1855 roku, został zamieniony na muzeum w 1955 roku, w 100. rocznicę śmierci poety, we współpracy z polskim Ministerstwem Kultury i sztuki. W muzeum znajdują się informacje i dokumenty o życiu i twórczości Mickiewicza, fotografie z lat pobytu poety w Istanbule oraz dokumenty i fotografie z walk o wolność Polski. W podziemiach budynku znajduje się symboliczny grób Mickiewicza, którego grób znajduje się w Krakowie.

Istanbul wyjazdy na weekend | BP Gryf

Jakie potrawy warto spróbować w Turcji?

  • Simit: Świeżo upieczone ciasto maczane w melasie i panierowane sezamem. To podstawa śniadań w podróży. Nawet jednodniowy simit ma zastosowanie jako pasza dla mew.
  • Süt mısır: Gotowana kukurydza, podawana z solą.
  • Grillowana kolba kukurydzy: po turecku na kukurydzę, mısır to kukurydza w kolbie, która jest gotowana na parze, a następnie lekko grillowana i posypana solą, pieprzem i innymi przyprawami. Mısır, często będący letnią podstawą, zbiegającą się z sezonem wegetacyjnym w regionie, to przyjazna w podróży przekąska sprzedawana przez sprzedawców stojących na moście na Bosforze.
  • Kumpir: najlepszy pieczony ziemniak z szeroką gamą dodatków do wyboru: ser kaşar, kiełbasa, kukurydza, sałatka Olivier (lub rosyjska), marynowana czerwona kapusta, oliwki, ketchup i/lub majonez jako dressing… Ortaköy jest najpopularniejszym obszarem do jedzenia w mieście.
  • Balık-ekmek: popularna kanapka rybna, którą można zjeść w pobliżu brzegu Karaköy lub Eminönü.
  • Döner: Podstawy pozostają takie same: kawałki mięsa przyprawia się łojem, lokalnymi ziołami i przyprawami, nadziewane na rożnie i grillowane pionowo. Pierwotnie mięsem używanym do robienia döner kebap była jagnięcina. Dziś w Istanbule robi się go z mieszanki jagnięciny i wołowiny, tylko wołowiny, a nawet tylko kurczaka.
  • Kestane kebap: Pieczone kasztany są sprzedawane na ulicach dla tych, którzy chcieliby się nimi delektować, obierając skorupkę, gdy są jeszcze ciepłe w chłodne dni.
  • Midye dolma: „Nadziewane małże” to ogólna nazwa pulchnych małży pomarańczowych, nadziewanych aromatycznym ryżem z ziołami i przyprawami, a czasami porzeczkami. Jest to popularna przekąska z ulicznego jedzenia w İstanbul i İzmirze.
  • Kokoreç: Przyprawione i nadziane na owcze jelita, podawane w połowie lub ćwiartce bochenka chleba z dużą ilością tłuszczu i soli.
  • Hamburger Islak: Prosty burger jest wypełniony czosnkowym smakiem i maślanym sosem pomidorowym, który zapewnia soczystą konsystencję i gąbczaste bułeczki.

Wypoczynek nad brzegiem morza

Plaże Menekşe, Güneş i Caddebostan 1, 2, 3, obsługiwane przez Istanbul Metropolitan Municipality, gdzie mieszkańcy cieszą się morzem ze spokojem, czekają na swoich gości przez całe lato. Na plażach organizowane są również zajęcia sportowe i rozrywkowe, aby ludzie mogli spędzić przyjemny dzień. Na plażach, na których znajdują się przebieralnie, prysznice, leżaki i parasole na plażach, można również zapewnić różnorodny sprzęt morski, taki jak spodenki, piłki do gry i kółka do pływania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.