Atrakcje i wyjazdy na Islandię

Dlaczego warto pojechać na Islandię?

Atrakcje na Islandii dają nieograniczone możliwości zaplanowania podróży. Kraj ten można zwiedzać przez tydzień a nawet przez miesiąc. Mnóstwo najróżniejszych wodospadów, lodowce, góry, plaże i wiele, wiele więcej. Islandia jest krajem kontrastów, zapierającym dech w piersiach pięknem i domem dla niezwykłych zjawisk naturalnych. Pustynie, wulkany, doliny, fiordy, lodowce i wiele innych form terenu dzieli tu przestrzeń. Jedna czwarta kraju składa się z wulkanów, 12% pokrywają lodowce.
Wyjazdy dostępne przez cały rok! Zaprasza BP Gryf, zobacz kilka ciekawych programów.

Islandia

Krysuvik Geothermal Area

W środku szczeliny na Grzbiecie Śródatlantyckim znajduje się obszar geotermalny Krysuvik. Główne sekcje geotermalne w Krysuvik to Seltun, Hverahvammur i Hverahlid. Brzegi wokół gorących źródeł mają kolor zielony, żółty i czerwony. Kolumny pary wznoszą się w niebo, a bulgoczące baseny błotne grają rytmiczną symfonię. Dobrze utrzymana promenada wije się przez pola geotermalne, a odwiedzający mogą znaleźć znaki informacyjne i edukacyjne, które wyjaśniają geologię tego obszaru. Wędrowcy mogą znaleźć krętą ścieżkę prowadzącą na szczyt ogromnego parującego otworu wentylacyjnego; widok z góry na ocean i pola geotermalne jest spektakularny.W pobliżu znajduje się kilka jezior. Jeziora Graenavatn, Gestsstadavatn i Augun to w rzeczywistości kratery powstałe w wyniku erupcji wulkanicznych. Jezioro Graenavatn świeci bogatym, głębokim zielonym kolorem z powodu pochłaniających światło słoneczne alg termicznych i kryształów.

Co zobaczyć w obszarze geotermalnym Krysuvik?
Obszar geotermalny Krysuvik ma wiele cech charakterystycznych dla obszarów geotermalnych. Znajdują się tam kominy parowe pośród basenów błotnych, gorących źródeł i złóż siarki, nie wspominając o kolorowym krajobrazie i wyraźnym zapachu siarki. W pobliżu znajdują się klify morskie Krysuvikur z mnóstwem ptaków morskich, co czyni je idealnym przystankiem dla każdego ornitologa.

Kiedy najlepiej odwiedzić obszar geotermalny Krysuvik?
Obszar geotermalny jest otwarty przez cały rok.

Jak dostać się do Krysuvik?
Krysuvik znajduje się około 40 minut jazdy od Reykjaviku. Jadąc na południowy zachód od Reykjaviku, należy kierować się drogą 41 w kierunku Reykjanes, a następnie skręcić w lewo w drogę 42.

Gunnuhver Geothermal Area

Gunnuhver to wysoce aktywny obszar geotermalny z basenami błotnymi i kominkami parowymi w południowo-zachodniej części półwyspu Reykjanes. Obszar ten charakteryzuje się niesamowitą atmosferą i oparami siarki. Nazwa tego obszaru pochodzi od legendy o gniewnej kobiecie-duchu, Gudrun. Kapłan uwięził jej ducha w gorących źródłach 400 lat temu. Największy basen błotny na Islandii znajduje się w Gunnuhver; ma 20 metrów szerokości gwałtownie wrzącej ziemi. Unikalną cechą gorących źródeł Gunnuhver jest to, że woda gruntowa jest tu w 100% wodą morską, w przeciwieństwie do innych obszarów geotermalnych na wyspie. Kolorowe minerały w ziemi zapewniają żywe odcienie. Temperatura gruntu wynosi tu ponad 300°C, więc odwiedzający muszą stąpać ostrożnie i trzymać się szlaków.

Jak dostać się do źródeł termalnych Gunnuhver?
Gunnuhver znajduje się w pobliżu tak zwanego “palca” Reykjanes, niedaleko miejsca, w którym stoi latarnia morska Reykjanes. Jest to część Geoparku Reykjanes UNESCO, w którym znajdują się inne atrakcje, takie jak obszar geotermalny Krysuvik, Most Między Kontynentami i niesamowita Błękitna Laguna. Wycieczka z przewodnikiem po półwyspie jest wysoce zalecana.

The Blue Lagoon

Położona zaledwie 15 kilometrów od międzynarodowego lotniska Keflavik, Błękitna Laguna jest najbardziej znaną atrakcją Islandii. Każdego roku zdecydowana większość podróżnych na Islandii odwiedza lagunę i doświadcza kąpieli niepodobnej do niczego, czego próbowali wcześniej. Błękitna Laguna otrzymała kilka nagród i jest powszechnie postrzegana jako jedno z najlepszych uzdrowisk na świecie. Woda w lagunie jest w rzeczywistości geotermalną wodą morską, która pochodzi z głębokości 2000 metrów pod ziemią. Woda jest podgrzewana przez naturalne siły ziemi, a podczas brodzenia przez skorupę ziemską wychwytuje minerały, w wyniku czego powstaje to unikalne naturalne źródło, które jest również znane z pozytywnego wpływu na skórę. Błoto krzemionkowe na dnie laguny jest bogate w odżywcze minerały. Według oficjalnej strony internetowej laguny, skład minerałów w wodzie jest bardzo charakterystyczny i ma wysoki poziom krzemionki. Środowisko charakteryzuje się wysoką temperaturą i poziomem zasolenia wynoszącym 2,5%, co stanowi 1/3 poziomu zasolenia oceanu. Laguna oferuje zarówno zabiegi spa w wodzie, jak i w pomieszczeniach oraz masaże, w których podstawową rolę odgrywają aktywne składniki geotermalnej wody morskiej, np. błoto krzemionkowe i algi. Oferuje on również ekskluzywną strefę Bath & Lounge, która jest idealna dla gości szukających większej prywatności.

Restauracja Lave i Blue Café są częścią laguny i oferują wyjątkowe doznania kulinarne. Restauracja jest wbudowana w klif i posiada naturalną ścianę z widokiem na piękną lagunę.

Błękitna Laguna jest istotną częścią podróży po Islandii i żaden podróżnik nie powinien przegapić okazji odwiedzenia tej wyjątkowej, jedynej w swoim rodzaju atrakcji. Laguna znajduje się zaledwie 40 minut jazdy od Reykjaviku i około 40 minut jazdy od międzynarodowego lotniska Keflavík.

Gullfoss Waterfall

Przejażdżka wzdłuż Złotego Kręgu na południu Islandii pokaże Ci zapierający dech w piersiach wodospad Gullfoss. Wąska ścieżka zapewnia widok z bliska na masywny, dwupoziomowy wodospad poniżej. Zimą widok jest spektakularny, gdy wodospad zamarza w falujące fale lśniącego lodu. W słoneczne dni można podziwiać tysiące tęcz, co jest naturalną reakcją na chmury rozpylonej wody z wodospadu. Gullfoss jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Islandii i częścią Złotego Kręgu. Wiele osób uważa wodospad za jeden z najpiękniejszych na Islandii. Woda spada kaskadami w dół w dwóch etapach, jeden o wysokości 11 m, a drugi o wysokości 21 m, do szczeliny o długości 2,5 km poniżej. Katastrofalne fale powodziowe utworzyły tę szczelinę pod koniec epoki lodowcowej. Stała erozja wodna wydłuża ją o 25 cm rocznie. Gullfoss jest popularnym przystankiem fotograficznym zimą, ponieważ oferuje wspaniałe miejsce do zrobienia pięknego zdjęcia majestatycznej zorzy polarnej, która tańczy po niebie. Wodospad był również miejscem kręcenia niektórych filmów. Gullfoss pojawił się nawet w teledysku amerykańskiego zespołu Live do piosenki Heaven.

Jak głęboka jest szczelina, w której zanurza się Gullfoss?
Z wielu punktów widokowych wzdłuż wyznaczonego szlaku można zobaczyć zarówno wodospad, jak i głęboką na 32 metry szczelinę, w której zanurza się rzeka. Jednak z drogi i parkingu można odnieść wrażenie, że rzeka zanurza się w samej ziemi, znikając z powierzchni. Należy zachować ostrożność i trzymać się wyznaczonych szlaków, ponieważ wpadnięcie do szczeliny jest śmiertelne. Jeśli podróżujesz z dziećmi, zalecamy trzymanie ich za ręce przez cały czas.

Jak dostać się do wodospadu Gullfoss?
Wodospad Gullfoss jest częścią słynnego szlaku Golden Circle Route na Islandii. Znajduje się w dolinie Haukadalur, w rzece Hvita, wraz z Gejzerem.

Fakty o wodospadzie Gullfoss:
W języku islandzkim Gullfoss oznacza “Złoty Wodospad”, ponieważ w słoneczny dzień woda przybiera złotobrązowy kolor. Wynika to z faktu, że jest to woda lodowcowa, a zatem niesie ze sobą wiele osadów, które lód lodowcowy wyrzeźbił z ziemi przez lata.
Dwupoziomowy wodospad ma łączną wysokość 32 metrów.
Jest wodospadem o największej objętości w Europie, ze średnim przepływem 1400 m³/s latem i 80 m³/s zimą. Najwyższy zmierzony przepływ wynosi 2000 m³/s.
Został uznany za rezerwat przyrody w 1979 roku, aby trwale chronić wodospad i umożliwić odwiedzającym podziwianie tego spektakularnego obszaru oraz za jeden z dziesięciu najlepszych wodospadów na świecie przez world-of-waterfalls.com.

Thingvellir National Park

Thingvellir to ulubiony przystanek wśród podróżników na trasie Złotego Kręgu. Od 1930 roku jest Islandzkim parkiem narodowy, który w 2004 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Unikalna geologia Thingvellir stworzyła naturalny amfiteatr idealny do wystąpień publicznych, w tym wysoką ścianę skalną Logberg. To nie tylko miejsce o znaczeniu historycznym, ale także szczególnie atrakcyjne dla miłośników geologii. Jest to widoczne miejsce Grzbietu Śródatlantyckiego, gdzie spotykają się północnoamerykańskie i euroazjatyckie płyty tektoniczne. Płyty rozsuwają się w tempie 2 centymetrów rocznie, tworząc dolinę ryftową Thingvellir.
Zimą oferuje również wspaniały widok, zwłaszcza po zmroku, kiedy króluje zorza polarna. Kiedy śnieg pokrywa pole lawinowe, a dni są krótkie, krajobraz staje się niemal surrealistyczny. Wizyta w parku narodowym oferuje wspaniałe możliwości fotograficzne. Od lat jest ulubionym miejscem wśród profesjonalnych i amatorskich fotografów, i to nie bez powodu. W 2004 roku UNESCO wpisało Thingvellir na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Thingvellir wyróżnia się niezwykłym środowiskiem tektonicznym i wulkanicznym w dolinie ryftowej. W pęknięciach i uskokach przecinających region wyraźnie widać dryf kontynentalny. Na uskoku Almannagja po zachodniej stronie równiny można zobaczyć najbardziej wysuniętą na wschód krawędź północnoamerykańskiej płyty tektonicznej. Zazwyczaj jest ona zanurzona w Oceanie Atlantyckim. Po wschodniej stronie, w wąwozie Heidargja, znajduje się najbardziej wysunięta na zachód krawędź płyty euroazjatyckiej. Będąc w Thingvellir można dosłownie przejść między dwoma kontynentami. Możesz dowiedzieć się więcej o geologii Thingvellir w centrum dla zwiedzających parku narodowego.

Co zobaczyć w Thingvellir?
W parku jest wiele do odkrycia, na przykład 20-metrowy wodospad Oxara. Jednak basen pod nim ma mroczniejszą historię. W średniowieczu topiono tam mężczyzn i kobiety skazanych na śmierć. Popularny jest również wąwóz Nikulasargja. Islandczycy nazywają go Peningagja (Wąwóz Pieniędzy), ponieważ zwyczajowo wrzuca się monety do lodowatej wody i wypowiada życzenie.

Jak dojechać do Parku Narodowego Thingvellir?
Znajduje się około 45 km na północny wschód od Reykjaviku. Najpierw należy jechać obwodnicą na północ od Reykjaviku i minąć miasto Mosfellsbaer. Następnie na rondzie należy zjechać pierwszym zjazdem w prawo na drogę nr 36, która prowadzi do Thingvellir.

Czy wstęp jest płatny?
Wstęp do Thingvellir jest bezpłatny, ale jeśli podróżujesz samochodem, musisz uiścić opłatę parkingową. Bilet jest ważny przez cały dzień i na wszystkich parkingach. Pieniądze są wykorzystywane na utrzymanie infrastruktury parku i udogodnień dla odwiedzających.

Skogafoss Waterfall

Skogafoss to wodospad na południu Islandii na klifach dawnej linii brzegowej. Po tym, jak linia brzegowa cofnęła się w kierunku morza, pozostały dawne klify morskie. Jest wyjątkowy, ponieważ wodospad pochodzi bezpośrednio z dwóch lodowców, Eyjafjallajokull i Myrdalsjokull. Jeśli wejdziesz po 370 schodach na szczyt wodospadu Skogafoss, zostaniesz nagrodzony niesamowitym widokiem na południowe wybrzeże Islandii. Jest to również początek przełęczy Fimmvorduhals, popularnej trasy turystycznej. Wysoka na 60 metrów, ciężka zasłona wodna jest imponująca, a podchodzenie wystarczająco blisko otacza odwiedzających chmurą sprayu, dźwięku i załamanego światła. Ze względu na ilość rozpylonej wody wodospad konsekwentnie produkuje, pojedyncza lub podwójna tęcza jest zwykle widoczna w słoneczne dni.
Wodospad Skogafoss jest często uwzględniany wraz z Seljalandfoss na trasie Złotego Kręgu. Oferuje on wspaniałe możliwości fotograficzne, zwłaszcza zimą, kiedy zorza polarna tańczy na niebie.

Czy w Skogafoss znajduje się złoto?
Według legendy, Wiking o imieniu Thrasi ukrył swoje złoto pod wodospadem. Wielu próbowało znaleźć skrzynię ze złotem i, jak głosi historia, młodemu mężczyźnie prawie się to udało. Przywiązał linę do pierścienia uchwytu skrzyni i pociągnął. Wyciągnął tylko pierścień i wrócił z nim. Pierścień został później wykorzystany do budowy drzwi kościoła w Skogar.

Jak dostać się do Skogafoss?
Skogafoss znajduje się 155 km od Reykjaviku i 28 km od Seljalandsfoss. Jedź obwodnicą na wschód od Reykjaviku, a w końcu będziesz mógł zobaczyć Skogafoss z drogi. Skręć w lewo, aby dostać się na parking, około kilometra od głównej drogi.

Kiedy najlepiej odwiedzić Skogafoss?
Jeśli chcesz mieć wodospad tylko dla siebie, zalecamy przyjazd bardzo wcześnie lub późno w ciągu dnia. Jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna i w szczycie sezonu nie będziesz mieć wodospadu całkowicie na wyłączność. Jeśli jednak podróżujesz późną jesienią, zalecamy przyjazd po zmroku, kiedy zorza polarna tańczy po niebie. Upewnij się również, że masz wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie wodospadu. Wędrówka na szczyt zajmuje około pół godziny, ale można też udać się pieszo do podstawy wodospadu.

Szlak turystyczny Fimmvorduhals – Skogafoss
Jak wspomniano wcześniej, Skogafoss może być punktem początkowym lub końcowym jednego z najpopularniejszych szlaków turystycznych na Islandii, Fimmvorduhals. Trasa ma długość 25 km. Można ją ukończyć w ciągu jednego lub dwóch dni. Szlak jest dostępny tylko latem.

Reynisdrangar Cliffs

Klify morskie Reynisdrangar znajdują się pod górą Reynisfjall na końcu odcinka czarnej piaszczystej plaży. Są to wysokie, kolczaste bazaltowe klify morskie wystające z oceanu na 66 metrów w powietrze. Plaża na której znajdują się formacje skalne Reynisdrangar, została uznana za jedną z dziesięciu najpiękniejszych nietropikalnych plaż na świecie. Reynisdrangar są wizualnym znakiem rozpoznawczym wioski Vik w Myrdal i są pełne gniazdujących rybitw arktycznych, fulmarów i maskonurów. Ludowa legenda głosi, że kiedyś dwa trolle bezskutecznie ciągnęły trzymasztowy statek do brzegu. Zostały one złapane przez światło słoneczne o świcie i zamienione w kamień. Tak więc trolle stoją tuż przy plaży na zawsze. Odwiedzając Reynisdrangar, zarówno od strony wschodniej z Vik, jak i od strony zachodniej z Reynisfjara, należy pamiętać, że ocean i fale są często bardzo niebezpieczne. Fale w Reynisfjara są szczególnie silne i nieprzewidywalne. Na tej plaży miały miejsce wypadki śmiertelne, dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas odwiedzania tego obszaru. Dobrą zasadą jest, aby nigdy nie odwracać się plecami do oceanu. Nawet jeśli wydaje się spokojny, fale mogą nagle uderzyć mocno i zmieść cię do morza, z wyżej wymienionymi konsekwencjami.

Gdzie znajdują się formacje skalne Reynisdrangar?
Znajdują się tuż przy głównej drodze na południowym wybrzeżu Islandii, 180 kilometrów na wschód od Reykjaviku.

Co jeszcze można zobaczyć na plaży Reynisfjara?
Klify Reynisdrangar to tylko jedna z wielu atrakcji na plaży Reynisfjara. Czarny piasek sam w sobie jest bardzo atrakcyjny, a fale oceanu są potężne i mrożące krew w żyłach. Ponadto można zobaczyć spektakularne wzory bazaltowych kolumn, które stworzyła natura. To i wiele więcej sprawia, że Reynisfjara jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na Islandii.

Jokulsarlon Glacial Lagoon

Południowe wybrzeże Islandii szczyci się stale zmieniającą się laguną lodowcową Jokulsarlon, gdzie niebieskie, białe, turkusowe i czarne góry lodowe przesuwają się i skrzypią w lodowym tańcu. Góry lodowe to tysiącletnie kawałki cofającego się lodowca Oraefajokull, które oderwały się i wypłynęły na morze. Jezioro rosło w różnym tempie z powodu topnienia lodowców. Obecnie znajduje się 1,5 kilometra od brzegu oceanu i zajmuje powierzchnię około 18 km2. Niedawno stało się najgłębszym jeziorem na Islandii, liczącym ponad 248 metrów, ponieważ cofanie się lodowca rozszerzyło jego granice. Laguna Polodowcowa jest częścią Parku Narodowego Vatnajokull. Laguna jest ogromna i stanowiła tło dla wielu ważnych filmów fabularnych i programów, w tym Batman Begins, dwóch filmów o Jamesie Bondzie i Game of Thrones. Laguna otwiera się w kierunku morza i zawiera mieszankę słonej i słodkiej wody, nadając jej unikalny niebiesko-zielony kolor. W miesiącach letnich można wybrać się na przejażdżkę amfibią lub łodzią Zodiac po lagunie. Przez cały rok można również wędrować po obwodzie laguny. Zimą na szczycie gór lodowych wylegują się foki. Ponadto lagunę zamieszkuje wiele gatunków ryb, a także niektóre z różnorodnych gatunków ptaków, które sprawiają, że Islandia jest tak sławna. Koniecznie sprawdź Diamentową Plażę oprócz samej laguny. Możliwość dotknięcia, a nawet siedzenia na kryształowych kawałkach lodowca jest niezapomnianym przeżyciem.

Jak dojechać do laguny Jokulsarlon?
Jokulsarlon znajduje się 80 km na zachód od wioski Hofn i 124 km na wschód od wioski Kirkjubaejarklaustur przy drodze nr 1. Z pewnością zobaczysz ją z samochodu, gdy tylko się do niej zbliżysz.

Czy wstęp do Jokulsarlon jest płatny?
Podobnie jak w przypadku większości innych miejsc na Islandii, nie trzeba płacić, aby zobaczyć lagunę lodowcową Jokulsarlon.

Krater Hverfjall

Hverfjall to wysoki na 396 metrów krater po eksplozji tefry. Znajduje się w pobliżu wschodniego brzegu jeziora Myvatn w północnej Islandii. Przypominający czarny stożek popiołu o mamucich proporcjach, można spacerować po stromych zboczach i wokół krawędzi krateru, aby podziwiać nieziemski i niesamowity widok na otaczający krajobraz. Wulkan, który jest częścią roju szczelin Krafla, wybuchł w 2500 r. p.n.e.. Krater ma około 1 km średnicy. Spacer po stromych zboczach oferuje wspaniały widok na okolice jeziora Myvatn. Tefra z Hverfjall została rozniesiona po całej okolicy. Podczas erupcji doszło do osunięcia się ziemi w południowej części krateru, co wpłynęło na okrągły, częściowo stożkowy kształt góry. Podczas zasiedlania Islandii doszło do erupcji w Svortuborgir, na południowym krańcu Namafjalla, wokół Hverfjall, który został prawie pochłonięty przez lawę. W tym samym czasie doszło do erupcji na zboczach nad pobliską doliną Hlidardalur.

Wędrówki po Hverfjall
Wędrówki na szczyt góry Hverfjall są popularną aktywnością. Istnieją dwie ścieżki, jedna od północnego zachodu, a druga od południa. Surowo zabrania się korzystania z innych tras lub opuszczania ścieżek ze względu na kruchość przyrody. Wędrówka na szczyt zajmuje około 20 minut, a po dotarciu na górę zostaniesz nagrodzony pięknym widokiem na jezioro Myvatn, Dimmuborgir i okoliczne pola lawy, zwłaszcza gdy niebo jest czyste.

Jak dostać się na Hverfjall?
Jeśli nie masz pewności, gdzie powinieneś rozpocząć wędrówkę na Hverfjall, wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć drogę do Centrum Informacji Turystycznej w Myvatn. Znajduje się ono obok supermarketu w wiosce Reykjahlid.

Dlaczego góra Hverfjall ma taki kształt?
Hverfjall jest w rzeczywistości wysokim kraterem po eksplozji tefry. Wybuchł 4500 lat temu i wyrzucił popiół na całą okolicę. Obszar ten jest delikatny, dlatego prosimy o trzymanie się ścieżek i nie niszczenie mchu. Jego odrastanie zajmuje lata.

Co można zobaczyć ze szczytu góry Hverfjall?
Widok ze szczytu zapiera dech w piersiach. Widać wszystkie formacje skalne Dimmuborgir, jezioro Myvatn, a w pogodny dzień nawet na południe do góry Askja i góry Herd. Askja i górę Herdubreid, przez pole lawowe Odadahraun.

Hraunfossar Waterfalls

Wodospady Hraunfossar w Borgarfjordur są wyjątkowo piękne i niezwykłe. Odwiedzający mówią, że woda wydaje się magicznie pojawiać z lawy. Jednak w rzeczywistości jest to czyste źródło przepływające przez lawę do lodowcowej rzeki Hvita. Wodospady wyróżniają się turkusowo-niebieskimi wodami, które nadają piękny rozkwit otaczającemu krajobrazowi. W rezultacie Hraunfossar stał się pomnikiem narodowym w 1987 roku.Ta seria wodospadów pochodzi ze strumieni płynących na odległość około 90 metrów z Hallmundarhraun. Rzeczywiście, to pole lawy wypłynęło z erupcji wulkanu leżącego pod lodowcem Langjokull ponad tysiąc lat temu. Punkt widokowy na parkingu zapewnia odwiedzającym niesamowity widok na Hraunfoss, pobliski Barnafoss i rzekę Hvita. Miejscowi zbudowali most dla pieszych przez rzekę w 1891 roku i odnowili go dokładnie sto lat później. Ponadto szlak turystyczny prowadzi z Hraunfossar do błękitnego wodospadu Barnafoss. W miesiącach letnich w sklepie w pobliżu wodospadu można napić się kawy i zjeść przekąski.

Gdzie znajdują się wodospady Hraunfossar?
Wodospady Hraunfossar znajdują się w pobliżu Húsafell, Reykholt i jaskini lawowej Vidgelmir. Wodospady znajdują się około 122 km od Reykjaviku, 1 godzinę i 40 minut jazdy samochodem.

Barnafoss Waterfall

Wodospad jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w zachodniej Islandii. Krótkie, gwałtowne bystrza, które przecinają wąski kanion w Barnafoss, przypominają bladoniebieski koktajl mleczny. Nazwa Barnafoss oznacza “wodospad dziecięcy” i pochodzi z opowieści o dwóch młodych chłopcach, którzy zniknęli wiele lat temu z pobliskiej farmy Hraunsas. Nad wodospadem znajdował się łuk skalny i uważa się, że dzieci spadły z niego do rzeki. Ich pogrążona w żałobie matka zniszczyła łuk i rzuciła klątwę na wodospad, że nikt nigdy nie będzie w stanie przejść przez rzekę po takim łuku skalnym i przeżyć. Barnafoss jest chronionym pomnikiem przyrody od 1987 roku. Krótki szlak prowadzi z parkingu do wodospadu. Punkt widokowy zapewnia spektakularny widok na wodospad. Niedaleko znajduje się oszałamiająca seria wodospadów Hraunfossar, wypływających z pola lawy do Hvita. W miesiącach letnich czynna jest kawiarnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.