Święto Patryka w Dublinie i tradycja dla wielu miast.

Święto Patryka w Dublinie to tradycja dla wielu miast.

Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Patrick’s Day) to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone zawsze 17 marca to główne uroczystości. Święto patrona Irlandii – św. Patryka posiada doskonałą oprawę, a atrakcje są przedłużane na weekend. Przez wieki Irlandczycy obchodzili Dzień Świętego Patryka zarówno jako święto religijne, jak i towarzyskie, dzisiejsze uroczystości obejmują masową paradę, imprezy społecznościowe. Dzień Świętego Patryka jest jednym z najpopularniejszych dni w roku. Historia Dnia Świętego Patryka i to, jak ta data stała się pretekstem do dobrej zabawy, sięga czasów średniowiecza i może być jeszcze starsza. BP Gryf  zaprasza na weekend aby zobaczyć świetne parady i dużo dobrej zabawy w Dublinie. Inne miasta w Irlandii też celebrują to święto narodowe. Obchody w wielu miastach na świecie!  to tradycja, proponujemy w połączeniach z lokalnymi atrakcjami. Warto dopasować wyjazd do lokalnych atrakcji!

W Dniu Św. Patryka Irlandczycy wznoszą tradycyjny irlandzki toast:
Za długie i szczęśliwe życie,
Lekką i łatwą śmierć,
Ładną i uczciwą dziewczynę,
Zimne piwo i jeszcze jedno!

Kiedy? odbywa się parada w dniu Św. Patryka w Dublinie, najbliższe lata:

Piątek 17.03.2023 Dzień św. Patryka 2023
Niedziela 17.03.2024 Dzień św. Patryka 2024
Poniedziałek 17.03.2025 Dzień św. Patryka 2025
Wtorek 17.03.2026 Dzień św. Patryka 2026
Środa 17.03.2027 Dzień św. Patryka 2027
Piątek 17.03.2028 Dzień św. Patryka 2028

 

Historia dnia Św. Patryka

Święty Patryk, uważany za patrona Irlandii, urodził się w Banna Venta Berniae, mieście rzymskiej Wielkiej Brytanii, gdzieś około 385 roku. Patrick nie był Irlandczykiem. Jego imię też nie było Patrick – to był Maewyn Succat, ale nie dbał o to, więc postanowił być znany jako Patricius. Został schwytany przez irlandzkich piratów w wieku 16 lat i zniewolony przez sześć lat jako pasterz, postanowił przejść na chrześcijaństwo. Podczas pobytu w północno-wschodniej Irlandii Patrick nauczył się języka i kultury irlandzkiej. Później został pojmany ponownie, tym razem przez Francuzów. Był przetrzymywany we Francji, gdzie dowiedział się wszystkiego o monastycyzmie (forma życia religijnego). W końcu Patrick twierdził, że ma wizję, która mówi mu, że ma przynieść chrześcijaństwo Irlandczykom. Kiedy Patrick wrócił do Irlandii, on i jego sposoby głoszenia nie były mile widziane, więc musiał opuścić i wylądował na niektórych małych wyspach u wybrzeży. Tam zaczął zdobywać zwolenników i ostatecznie przeniósł się na kontynent, aby szerzyć chrześcijańskie ideologie w Irlandii przez wiele lat. W tym czasie Patrick ochrzcił tysiące ludzi, wyświęcił nowych kapłanów, poprowadził kobiety do zakonu, nawrócił synów królów w regionie i pomagał w tworzeniu ponad 300 kościołów.

Jak teraz świętuje się dzień Św. Patryka.

Dzisiaj 17 marca Dublin stanowi centrum czterodniowego festiwalu skierowanego na międzynarodowe i krajowe rynki turystyczne. Ministrowie rządu Irlandii rutynowo podróżują obecnie do ważnych krajów, aby promować irlandzką przedsiębiorczość i kulturę (warte naśladowania!). Irlandzki premier co roku wręcza miskę …. rezydentowi USA tego dnia. Festiwal świętuje współczesne życie, zabawy i czasy świętego Patryka. Historia na podstawie powszechnie akceptowanych / uznawanych dowodów. Parada w Dublinie odbywa się od 50 lat.

Parada została przekształcona w imprezę karnawałową na dużą skalę. Irlandzkie potrawy takie jak szynka, kapusta, wołowina – steki z piwem królują na stołach. Parada związana jest z irlandzką muzyką i tańcami,. Zobaczymy irlandzkie symbole, takie jak harfa, koniczynka i krasnoludek jako figura z mitologii irlandzkiej. W pubach sprzedaż wzrasta za posiłki i alkohol, szczególnie irlandzkie napoje, takie jak whisky i Guinness, piwo są związane z tym dniem. Religijne korzenie dnia zostały w dużej mierze spowite i zapomniane. Dzisiejszy festiwal jest kojarzony z emigracją, karnawałem, komercjalizacją i innymi wpływami,  jest obchodzony przez ludzi wszystkich wyznań. Warte podkreślenia! wszystko odbywa się na doskonałym poziomie kultury i umiaru! dobrej zabawy.  Dzień Św. Patryka to nie tylko wielkie święto narodowe w Irlandii, ale święto obchodzone na całym świecie. W Irlandii ludzie noszą małą wiązkę Shamrocks na prawej piersi co oznacza tradycyjny związek ze św. Patrykiem.

Tradycje dnia, potrawy, piwo i symbolika
Tradycyjnie nosi się zielone, spożywa produkty z wołowiny i kapusty. Irlandzkie piwo, szczególnie Guiness jest popularne, sprzedaż Guinnessa rośnie w Dniu Świętego Patryka! w dużych proporcjach. Symbolem święta są krasnoludki, są psotni i lubią praktyczne żarty. Krasnoludek nosili zielony (czasem czerwony) płaszcz, kapelusz, okulary na spiczastym nosie, srebrne sprzączki na wężu, buty i skórzany fartuch szewca. Są samotni, spędzają czas na robieniu i naprawianiu butów oraz szukaniu złota. Krasnoludy mają garnek złota, który chowają na końcu tęczy. Jeśli zostanie schwytany przez człowieka, krasnoludek musi spełnić trzy życzenia w zamian za ich wolność. Jeśli człowiek puści krasnoludka lub odwróci wzrok od niego, krasnoludek i jego złoto znikną. W przeddzień św. Patryka tradycyjne jest zastawianie przez dzieci pułapek w celu złapania krasnoludka, który może próbować wejść do domu i spowodować psoty, zwykle przez wywracanie rzeczy. Zgodnie z tradycją należy wierzyć, że krasnoludy naprawdę mogą je uwięzić. Jeśli uda się go uwięzić, krasnoludy mogą spełnić trzy życzenia. Jednak krasnoludek zawsze ucieka, ale pozostawia trochę czekoladowych złotych monet dla dzieci.

Każdy może być Irlandczykiem w Dzień Świętego Patryka, ubrany na zielono i dołączając do uroczystości. Św. Patryk ubierał się na niebiesko kolor, zielony stał się kolorem jego święta dopiero po uformowaniu się ruchu walczącego o niepodległość Irlandii.

Jak można obchodzić Dzień Św. Patryka. Rodziny i dzieci.

Dzień wcześniej 16 marca dzieci i ich rodzice zaczynają dzień od noszenia czegoś zielonego. Jeśli nie masz zielonego na sobie, inni mają prawo cię uszczypnąć! Podobnie jak wiele świąt, prezenty, cukierki pozostawione przez krasnoludki są tradycją. Istnieje specyficzna tradycja, podobnie jak na Wielkanoc, dzieci często robią pułapki na krasnoludy, próbując je złapać. Dorośli noszą zielone ubrania, szpilki, czapki itp., noszą irlandzkie czapki, idą na paradę irlandzką. Dorośli piją piwo najlepiej typowo gruby Guiness lub każde piwo czasem barwione w kolorze zielonym! Tylko w tym dniu możesz napić się zielonego piwa – zdrowe bez obawy! Ogólnie dużo piwa. Większość irlandzkich pubów, takich jak Faddo’s, organizuje przyjęcia i imprezy specjalne. Tradycyjny irlandzki obiad w domu lub odwiedziny irlandzkim pub! to obowiązek. Wszystko odbywa się na dobrym poziomie zabawy!

 

Będąc w Dublinie nie można pominąć wizyty w browarze Guinness, to największy w Irlandii oraz w Europie browar produkujący piwo porter. Zwiedzający odkrywają w jaki sposób produkuje się piwo GUINNESS zobaczą ciekawą wystawę poświęconą historii, najbardziej kultowego piwa w Irlandii. Wizyta kończy się zwiedzeniem 7-go pietra, gdzie znajduje się Gravity bar, w którym odbywa się degustacja „eliksiru życia” czyli słynnego piwa. W budynku Storehouse mieści się również sklep, galeria restauracja oraz dwa bary.

Uroczystości Święta Patryka w różnych krajach.

Argentyna – Argentyńczycy uwielbiają imprezę,  w wielu miastach, z pewnością w Buenos Aires, całonocne imprezy uliczne są powszechne. Ludzie imprezują, tańczą i piją tylko piwo przez całą noc, do siódmej lub ósmej rano,
Kanada – Toronto, Montreal i Manitoba mają duże parady. W Manitobie Irlandzkie Stowarzyszenie Manitoba organizuje coroczny trzydniowy festiwal muzyki i kultury oparty na Dniu Świętego Patryka.
Dania – W Kopenhadze organizowany jest 3-dniowy wyścig dobroczynny Świętego Patryka sponsorowany przez browar Carlsberg i irlandzkich właścicieli pubów. Wpływy są przekazywane na cele charytatywne.
Włochy – We Florencji we Włoszech jest dziesięć dni muzyki na żywo, jedzenia i napojów o nazwie „Festa Irlandese”
Niemcy od 1996 roku Monachium organizuje paradę Świętego Patryka sponsorowaną przez Niemiecko-Irlandzkie Towarzystwo Bawarskie; następuje festiwal z muzyką na żywo i występami tanecznymi.
Japonia od 1992 roku w Tokio w Japonii odbywa się parada na Omote Sando organizowana przez Irish Network (INJ)
Meksyk – dzień Świętego Patryka nie jest popularnym świętem w Meksyku, ale globalna tradycja dzieci w wieku szkolnym bicia, uderzania pięściami lub biczowania każdego, kto nie ma zielonego ubrania, przykuła uwagę.
Norwegia – w Oslo w Norwegii odbywa się parada przez miasto, a następnie festiwal na Placu Ratuszowym
Rosja od 1992 roku Moskwa organizuje Paradę Świętego Patryka z wyszukanymi pływakami.
Korea Południowa – w Seulu odbywa się niewielka parada w Daehakro (Taehongno) i idzie ulicą
Birmingham organizuje największą paradę Świętego Patryka w Wielkiej Brytanii. Ale duże populacje irlandzkie w Londynie, Manchesterze i Coatbridge również mają swoje własne uroczystości z paradami i festiwalami.|

Polska – brak obchodów, dlaczego? Jesteśmy Europejczykami, zacznijmy świętować obchody różnych krajów Unii Europejskiej  – to było nasze marzenie! aby dołączyć do kultury Europy! Teraz jesteśmy. Kraje docenią nasz POLSKI ważny dzień w historii, musimy dać szansę innym, to my dochodzimy do świata zachodu i demokracji.

Dzień Świętego Patryka w Stanach Zjednoczonych, 17 marca, celebruje kulturę irlandzko-amerykańską. Dzień Świętego Patryka nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, firmy i szkoły mogą zostać zamknięte, ponieważ przypada on czasem w tym samym dniu co Dzień Ewakuacji. Dzień Świętego Patryka w USA, uroczystości koncentrują się na irlandzkich imprezach, napojach i jedzeniu. Irlandzkie kluby i puby organizują specjalne imprezy. Duże parady uliczne są tradycją w miastach takich jak: Savannah, Chicago, Boston, Houston, Filadelfia, Pittsburgh, Denver, Detroit, Nowy Jork, Nowy Orlean, Seattle. Woda jest barwiona na zielono w miejscach publicznych w niektórych miastach. Najbardziej znanym akwenem, który został zabarwiony na zielono, była rzeka Chicago w 2005 roku.

W Chicago teraz każdego roku związek Plumbers, farbuje rzekę, jeden z odcieni zieleni kojarzonej z Irlandią, zielony „Kelly”. Barwnik trwa około pięciu godzin.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.