Ateny jak zaliczyć, zrobić w ciągu 48 godzin!

Ateny to jedno z tych miast

które musisz odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Nawet jeśli masz tylko dwa dni, masz wystarczająco dużo czasu, aby sprawdzić klasyczne zabytki światowego dziedzictwa, a także posmakować legendarnego nocnego miasta i nadmorskiej magii Pireusu. Trafisz do dzielnicy Plaka po “Egzarchię”. Zjesz dobry posiłek w tradycyjnych tawernach w mieście, polecamy Pakę. Nasz BP Gryf plan i  oferta największych hitów miasta pomoże Ci w pełni wykorzystać np. 48-godzinny pobyt w Atenach. Zapraszamy do kontaktu i wyjazdów do Aten i bliskie okolice. Posiadamy duże doświadczenie  w wyjazdach do Grecji, to był nasz pierwszy kierunek w 1994 roku.

Grecja to mały kraj – kontynent i liczne wyspy, gdzie niemal na każdym kroku mamy fantastyczne zabytki. Chcemy zaprezentować, zachęcić na wyjazdy do Aten i okolic. Wyjazdy aktualne przez cały rok! z uwagi na sprzyjający klimat. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, 14 880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2 500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Największe miasta w Grecji: – Ateny miasto 745 514 (mieszkańcy aglomeracji, razem ok. 4 miliony), w tym Pireus 175 697 (miasto wpisuje się w jednolity zespół urbanistyczny Aten), – Saloniki 363 987 (mieszkańcy aglomeracji 1,084 mln), – Patras 171 616 mieszkańców, zachodnie wybrzeże Pireusu, – Larisa 163 420 (mieszkańcy aglomeracji 284 420), środek kontynentu, – Heraklion, wyspa Kreta 137 711 mieszkańców.

Ateny  na weekend & więcej opcji – zobacz oferty

Zaczynamy jak uda się jeszcze po przylocie od dzielnicy pod Akropolem Egzarchia / ˈɛksɑːrk / termin pochodzi od starożytnej greckiej ἔξαρχος, exarchos i oznacza posiadaczy różnych urzędów historycznych, niektóre mają charakter polityczny lub wojskowy, czasem kościelny. W późnym Cesarstwie Rzymskim i wczesnym Cesarstwie Bizantyjskim egzarcha był gubernatorem określonego terytorium. Dzielnica Aten Eksarchia ma awangardowy klimat, dużo księgarni, sklepów, barów i klubów gdzie można posłuchać muzyki na żywo, w tym rebetiko (greckiego bluesa), jazzu i muzyki punk. Ulica Valtetsiou ma małomiasteczkową atmosferę, z małymi śródziemnomorskimi restauracjami i z przytulnymi tawernami.Masz tylko dwa dni w Atenach? Oto nasz BP Gryf 48-godzinny plan podróży, który pomoże Ci zobaczyć wszystko, co możesz, od klasycznych witryn po najlepsze życie nocne.

Dzień 1 pobytu od rana. Zacznij tam, gdzie wszystko się zaczęło. Pokonaj tłumy, odwiedzając Akropol – świętą skałę Aten, zamieszkałą od czasów neolitu – i jej kultowy szczyt – Partenon. Odkryjesz 2500-letni starożytny cud Aten. Orientalne zabytki należą do najlepszych muzeów na świecie. Nie wychodź, dopóki nie zobaczysz genialnej Galerii Parthenon.

W odległości krótkiego spaceru wzdłuż wspaniałego deptaka wokół Akropolu znajdziemy się w Monastiraki pchli targ. Tętniąca życiem dzielnica Monastiraki słynie z wyjątkowych zabytków, w tym ruin Biblioteki Hadriana, starożytnej Agory i zrekonstruowanego portyku Stoa Attalosa, w którym obecnie mieści się muzeum wystawiające eksponaty ze starożytnych Aten. Lokalny pchli targ jest usiany sklepami z mydłem rzemieślniczym, ręcznie robionymi sandałami i pamiątkowymi koszulkami. Okoliczne ulice pełne są tradycyjnych tawern i restauracji, z których wiele ma widok na Akropol.

Zaraz obok docieramy do słynne dzielnicy Plaka. Odwiedź Adrianou Street, główną ulicę handlową i restauracje na starym mieście Plaka! pod Akropolem. Przemierzaj kręte, pastelowe kolorowe uliczki Plaki. Wieczorem można oglądać, jak Akropol gra w chowanego między bizantyjskimi kościołami, neoklasycznymi rezydencjami, bielonymi turystycznymi domkami i uroczymi tawernami na Place w Atenach.

wieczór w Atenach

Legendarne zachody słońca w Atenach sygnalizują, że jest godzina koktajlowa. Napij się w jednym z barów na dachu ukrytych wysoko nad wąskimi uliczkami wokół Syntagma – Plac Konstytucji i Monastiraki. Albo wskocz do kolejki linowej na szczyt wzgórza Lykabettus, najwyższego punktu miasta i klasycznego miejsca na selfie o zachodzie słońca. Ateńczycy jedzą późno (nigdy przed 21:00), więc idź ich śladem – nie chcesz jeść w pustej restauracji. Pamiętaj jednak, aby dokonać rezerwacji w jednej z kreatywnych restauracji ateńskich, w której nowe pokolenie szefów kuchni konstruuje klasyczne greckie potrawy w zaskakujący nowy sposób.

Pora snu? Zapomnij o tym. Ateńczycy dopiero zaczynają wieczór. Niezależnie od tego, czy masz ochotę na próbowanie koktajli przyrządzonych z greckich napojów spirytusowych,  wino, słuchanie muzyki na żywo, czy chodzenie po greckiej kliszach i tańczenie na stołach w klubie w bouzouki, Ateny mają wszystkie składniki na wspaniały (i bardzo długi) wieczór.

Dzień 2 pobytu w Atenach, poranek
Jest jeden poranny rytuał w Atenach, który nie zmienił się od 1868 roku. Co godzinę, zmiana warty odbywa się przed Parlamentem na placu Konstytucji – Syntagma (w niedzielę o godz. 11.00). Obiekty kulturalne w Atenach czekają nieopodal, okazała aleja Vassilisis Sofias, pierwszy przystanek. Muzeum Benaki, doskonała wizytówka cywilizacji greckiej od epoki brązu aż do XX wieku. Kilka przecznic dalej Muzeum Sztuki Cyklad zawiera ekscytującą kolekcję wczesnej epoki brązu, w tym enigmatyczne marmurowe figurki, które zainspirowały Picassa i Giacomettiego.

Pora na lunch w Atenach – Pireusie
Ateny mają najdłuższą linię brzegową ze wszystkich europejskich stolic. Około 10 kilometrów od centrum miasta jest port w Pireusie to wrota na wyspy greckie. Pireus posiada najlepsze nadmorskie restauracje w Atenach. Możesz też wybrać spośród wyróżnionych gwiazdką Michelin restauracji z owocami morza w ładnym Mikrolimano lub bardziej swobodnych tawern w budżecie i przyjazny dla rodzin. Od maja do października można połączyć lunch nad morzem z kąpielą. Mikrolimano to kolejne miejsce, które powinieneś odwiedzić w Pireusie. To druga co do wielkości marina jachtowa w dużym porcie z mnóstwem restauracji rybnych i zaledwie 15 minut spacerem do Stadionu w Faliro. Port ten był chroniony przez boginię Mounihia Artemis, dlatego czasami nazywany jest portem Munihia.

Dzisiaj marina Mikrolimano jest popularną lokalizacją, przyciągającą ludzi z całej Attyki. Jest to piękny mały port z łodziami rybackimi, małymi łodziami i luksusowymi jachtami. Jeśli lubisz ryby i owoce morza, zjedz lunch lub kolację w jednej ze słynnych tawern. Wiele produkcji filmowych korzysta z tej lokalizacji ze względu na sielankową atmosferę.
Jeśli pójdziesz w kierunku Faliro, znajdziesz wiele barów i kawiarni pod wzgórzem Kastella z niesamowitym widokiem na zatokę Faliro i stadion lekkoatletyczny.

drugi wieczór w Atenach

Wznieś toast za ostatnią noc w Atenach w jednej z modnych winiarni w mieście. Zależy gdzie się znajdziesz, masz duży wybór na klimatyczną kolacje. Sprawdź ulubione miejsca ateńczyków jak np. Materia Prima w Koukaki i skosztuj charyzmatycznych win greckich, które zdobyły światowe uznanie. Jeśli jesteś w pobliżu historycznego centrum, udaj się do winiarni Oinoscent. Pozwala stworzyć własny talerz serów lub wędlin, stale aktualizowana lista win zawiera wiele win greckich i międzynarodowych. Noc dalej jest jeszcze młoda w Atenach…

Grecja to nie tylko historia i zabytki. Posiada doskonałą kuchnię, wino, restauracje i klimatyczne tawerny. Grecja ma wiele współczesnych rozwiązań dla turystyki  i komunikacyj. Dużym osiągnięciem Grecji jest wybudowany w 2004 roku most Gefrya Rion – Andirio. Łączy drogowo Zatokę Koryncką w pobliżu Patras na Peloponezie z kontynentem europejskim / Grecja kontynentalna. Most jest jednym z najdłuższych na świecie wieloprzęsłowych mostów. Minęło ponad sto lat, odkąd ówczesny premier Grecji Charilaos Trikoupis przewidział przejechanie prawie trzech kilometrów dzielących Rio od Antirrio. W 2004 roku ta wielka wizja się sprawdziła. Most Rio-Antirio jest wizytówką Grecji XXI wieku. Przyczynia się między innymi do rozwoju gospodarczego regionu.

Odległość od Aten 200 km, istotne na dłuższe pobyty lub dojazd drogowy plus prom np. z Włoch dużo połączeń.

Następne informacje będą zamieszczane w tym przekierowania na aktualne oferty.

Do Aten i  charter jachtów żaglowym lub motorowym. Różne opcje.

BP Gryf oferuje charter jachtów w Grecji
. Nasz partner to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych firm czarterujących jachty w Grecji i we wschodniej części Morza Śródziemnego od 1978 roku. Naszym najwyższym priorytetem jest absolutny sukces Twoich wakacji, doświadczony zespół czarterujący jachty skupi się na kilku kwestiach, aby to zapewnić. Wszystkie usługi wyróżnia profesjonalizm i oczywiście dyskrecja. Dostępna jest szeroka gama luksusowych jachtów czarterowych, takich jak jachty motorowe, jachty żaglowe, katamarany i żaglówki motorowe (gulety). Jachty czarterowe z załogą, które oferujemy, zapewniają wszelkie wygody, których możesz potrzebować dla Ciebie i Twojej rodziny / przyjaciół. Morze Egejskie, Morze Jońskie, dostępne ceny od 9500 € za tydzień jacht dla 7 osób, ceny zależne od terminu wynajęcia.

Z dumą przedstawiamy Państwu jedne z najlepszych jachtów do wynajęcia w Grecji i we wschodniej części Morza Śródziemnego. Te najwyższej jakości statki i ich profesjonalna załoga, w połączeniu z naszym cennym doświadczeniem, są gwarancją bezbłędnych i niezapomnianych wakacji. W naszej ofercie specjalne ceny na czartery jachtów! jacht swoich marzeń w niższej cenie! Bez żadnych kompromisów, jeśli chodzi o jakość, z przyjemnością oferujemy te wspaniałe jachty w bardzo specjalnej cenie! Skorzystaj z tych okazjonalnych specjalnych cen i wypłyń na najlepsze wakacje !!!

4 komentarze do “Ateny jak zaliczyć, zrobić w ciągu 48 godzin!

  1. Byłem w Grecji, fantastyczne wakacje, ludzie i klimat, chyba radzą sobie znacznie lepiej z wirusem. Ateny znam tylko z krótkich wizyt, chyba obiorę kierunek Ateny na lato 2020, a biuro Gryf nigdy mnie nie zawiodło. Zachęcający artykuł.

  2. Grecja jest piękna o każdej porze roku, byłem kilka razy, ale chyba znowu się wybiorę. Ten blog bardzo zachęca

  3. Ateny to moje marzenie od lat. Skoro więc w końcu powoli wraca normalność, to może warto zrealizować to marzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.