Silverstone – dla Formula 1 opcje i uwagi

Anglia i Londyn  jest kojarzona z miejscami, które na myśl przywołują wspaniałe widoki, krajobrazy i  liczne ciekawe obiekty, wspaniałe atrakcje turystyczne. Fani motoryzacji a szczególnie dla Formula 1, to świątynia wyścigów i motoryzacji. To dzięki Silverstone, pasjonaci Formula 1 od dziesiątków lat mają szansę zobaczyć zawody, które są kolebką wyścigów motoryzacji. Silverstone znane jest głównie ze zmagań kierowców w bolidach Formula 1.  Anglia  zawsze była na topie rozwoju motoryzacji!

atrakcje turystyczne w Silverstone

 

Silverstone – po pierwsze Formula 1

W czasach II wojny światowej właśnie tam powstało duże lotnisko wojskowe, które po zakończeniu zmagań wojennych odeszłoby pewnie w zapomnienie, gdyby nie zapał kilku entuzjastów. Odkryli oni, że tak rozległy teren może być idealnym miejscem do ścigania się samochodów najszybszych prędkości.  Pierwsze wyścigi odbyły się na torze w Silverstone już w 1947 roku.

Obecnie tor jest najbardziej znaną areną wyścigową w Wielkiej Brytanii, na którym rozgrywane są wyścigi Formula 1. To kolebka współczesnych wyścigów Formula 1.  Biuro Podróży Gryf zaprasza na emocje, które gwarantuje jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów F1 w Europie – Silverstone i  najlepsi kierowcy Formula 1 . Silverstone dla historii Polski ma też istotne znaczenie, ten tor to dawne lotnisko z II wojny światowej, powinien być pomnikiem dla pokoleń i wspomnień naszych rzeczywistych bohaterów, herosów z których pokolenia powinny brać przykłady. Silverstone to dawne lotnisko z czasów II wojny światowej .


Nikt z osób układających obwodnicę na lotnisku RAF Silverstone w 1942 roku (dla samolotów II wojny światowej), nie wiedziała, że ustalają bardzo ważny i pierwszy tor wyścigowy na świecie dla Formula 1. Silverstone został po raz pierwszy użyty do wyścigu samochodowego w 1947 roku – choć niestety, miejscowa owca straciła życie podczas wyścigu… Silverstone było pierwszym Grand Prix, w którym odbyła się inauguracyjna runda Mistrzostw Świata Formula 1 w dniu 13 maja 1950 roku. Wówczas znany kierowca Giuseppe Farina zdobył tytuł Mistrza roku i wygrał wyścig w swojej Alfa Romeo 158.

Wadą toru Silverstone jest odległość do lotnisk i dostępnych hoteli dużych miast, to trzeba uwzględnić w trakcie planowania wyjazdu. BP Gryf posiada kilka propozycji.
Ceny biletów na wyścigi F1 nie są niskie, ogólnie: Formula 1 na Silverstone to świetny tor, ale trzeba się liczyć z większymi kosztami wyjazdu niż na inne europejskie wyścigi F1.
Londyn centrum to [ok.130 km] najbliższe lotnisko Luton 60 km.

Wyścig Formula 1 na torze w Silverstone – sprawdź szczegóły

W Silverstone życie kręci się wokół sportu motorowego

Wycieczka do Anglii, a konkretnie do hrabstwa Northamptonshire, na wyścigi Formula 1 nie musi oznaczać wyłącznie wyjazd na Silverstone. Na terenie toru powstała szkoła nauki jazdy Porsche Experience Centre, w której kierowcy pragnący podszkolić swoje umiejętności, zasiadają za kierownicą kultowych pojazdów ze stajni Porsche. Instruktorzy są niezwykle pomocni i cierpliwi, a ich fachowa wiedza pozwala kierowcom – amatorom okiełznać prawdziwą bestię oraz bez przeszkód pokonać specjalnie przygotowany odcinek trasy.

Po atrakcjach wyścigach Formula 1 jedziemy dalej lub

Po dniu pełnym emocji dla Formula 1 wracamy do miejsca zakwaterowania, gdziekolwiek ono będzie i wynika z planu podróży. Nasze opcje BP Gryf prezentujemy na stronie biura, oraz bilety na wyścigi, opcje i ceny.

Silverstone Circuit – tor Formuły 1 położony na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Odbywa się na nim Grand Prix Wielkiej Brytanii. Rekord okrążenia obecnej wersji toru został ustanowiony w 2004 przez Michaela Schumachera i wynosi 1’18.739. W 1977 podczas kwalifikacji do wyścigu, David Purley rozbił się o ścianę przy prędkości 173 km/h i na odcinku 66cm wyhamował do 0 km/h. Przeżył przeciążenie wynoszące 179,8 g ustanawiając absolutny rekord. Tor Silverstone położony jest 30 km na północny wschód od Oxfordu. Charakteryzują go wolne zakręty poprzecinane długimi prostymi. Całkowity dystans toru wynosi 308.356 km. Brytyjski tor jest jednym z najdłużej goszczących w kalendarzu wyścigów Formuły 1. Silverstone został zbudowany na terenie lotniska z czasów II Wojny Światowej. Długie pasy startowe dla samolotów i drogi do kołowania przekształcono w szybki tor wyścigowy. Ówczesny oficjalny układ toru o długości blisko sześciu kilometrów do złudzenia przypominał klepsydrę. Od tamtego czasu tor Silverstone był wielokrotnie modyfikowany aż do osiągnięcia dzisiejszej postaci.

Pierwszy zakręt toru Silverstone to jeden z najlepszych zakrętów Formuły 1: Copse. Wjeżdżamy weń z prędkością 300 km/h na szóstym biegu, po czym hamujemy do 240 km/h, i znów przyspieszamy – przy 300 km/h dojeżdżamy do kolejnego kluczowego miejsca, sekwencji Becketts. Kombinacja prawy-lewy-prawy przejeżdżana jest na czwórce. To prawdziwe wyzwanie, bo można przejechać te zakręty na kilka różnych sposobów.

Przy 250 km/h przejeżdżamy lewy zakręt Chapel i wyjeżdżamy na prostą Hangar – najszybsze miejsce na torze, na szóstce rozpędzamy się do 310 km/h. Przed zakrętem Stowe hamujemy do 145 km/h, po czym znów przyspieszamy, do 280 km/h na szóstce i znów hamujemy – lewy zakręt Vale trzeba pokonać na dwójce, przy 80 km/h. Tuż za nim jest szeroki prawy zakręt Club, przejeżdżany na czwórce przy 210 km/h. Na prostej rozpędzamy się do 290 km/h, po czym hamujemy przed zakrętem Abbey do 120 km/h – to niezłe miejsce na wyprzedzanie. Po prawym zakręcie Farm przejeżdżamy kolejny prawy zakręt, Bridge, przy 255 km/h na piątym biegu.

Następnie wjeżdżamy na tzw. część stadionową, gdzie znów jest szansa na udane wyprzedzanie – przed lewymi zakrętami Priory i Brooklands, przejeżdżane na dwójce z prędkością 80 km/h. Przez zakręty Luffield i Woodcote wyjeżdżamy na prostą startową na piątce, mając na liczniku 250 km/h.
Lokalizacja: Silverstone, Wielka Brytania. Długość toru: 5,141 km Liczba okrążeń: 60 Pełny dystans: 308,355 km

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.