Lublana urocze miasto na krótki wypad.

Lublana mała ale urocza stolica Słowenii.

Lublana oferuje wszystko, co można znaleźć w innych światowych stolicach. Malownicze stare centrum miasta, gdzie możesz zrobić spacer wzdłuż rzeki Lublanica i wypić filiżankę kawy przy promenadzie. Zamek Lublana na szczycie wzgórza zamkowego oferuje widok na zieloną Lublanę i okolicę. Stolica Słowenii znana jest z wyjątkowego wyglądu architektonicznego. Miasto posiada niepowtarzalny i oryginalny charakter. Malownicza mieszanka pozostałości rzymskiej Emony, baroku i secesji oraz słynnego architekta Jože Plečnik z pierwszej połowie XX wieku. Lublana to miasto i stolica Słowenii wystarczająco mała, aby odkryć każdy zakątek i wystarczająco duża, aby być zadowolony z wizyty.

Polski TOP event sportowy w Lublanie.

Był rok  2019 6 wrzesień i szczególny powód aby tam pojechać! Odbył się mecz piłkarski naszej reprezentacji Słowenia v Polska, eliminacje do EURO 2020. BP Gryf organizowało wyjazdy. Trzeba było szybko wrócić na mecz na narodowym. Trochę turystyki, zwiedzania w czasie wolnym. Zobaczymy najważniejsze miejsca w tym wzgórze zamkowe, hotel w centrum, kolacja, lunch. Dla tego miasta, turystyka i zwiedzanie kilkanaście godzin wystarczy aby przekonać się do powrotu!


Zobacz dobra propozycja wyjazdu samolotem na mecz

Słowenia jest po słonecznej stronie Alp. To kraj środkowoeuropejski i oferuje niejednorodny krajobraz pomimo swoich rozmiarów – od szczytów Alpy Julijskie po plaże śródziemnomorskie i młode Alpy Dynarskie. W ciągu jednego dnia na plaży można poczuć ciepło śródziemnomorskiego słońca i orzeźwiające powietrze Alp.

Lublana, jak mówią mieszkańcy i liczni goście, to miasto przyjazne ludziom, szczególnie doceniane przez młodych wiekiem. W Lublanie stare spotyka się z nowym. Udało się zachować ślady ze wszystkich okresy bogatej historii, z dziedzictwa rzymskiej Emony, aż do okresu renesansu, baroku i secesji. Miasto charakteryzuje się ozdobnymi frontami domów o spadzistych dachach, romantyczne mosty zdobią rzekę Ljubljanica, a park sięga głęboko do centrum miasta. Tutaj spotkały się kultury wschodnie i zachodnie. Oprócz posiadania wszystkiego, co mają wszystkie inne nowoczesne stolice, Lublanie udało się utrzymać relaksującą atmosferę małego miasta. To malownicze i tętniące życiem miasto jest pełne niespodzianek.

Lublana jest miastem kultury. Jest domem dla wielu teatrów, posiada muzea i różnorodne galerie, miasto szczyci się jedną z najstarszych filharmonii na świecie. Miejsce, gdzie można znaleźć też można szeroki wybór ciekawych historycznych domów, ładne kościoły i tak dalej i tak dalej. Zasiądź sobie wygodne w jednej z kawiarni na świeżym powietrzu i niech wielu street performers (występy uliczne) zabawią Cię.

Zamek w Lublanie

Jednym z najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Lublanie jest zdecydowanie Zamek zapewnia odwiedzającym piękne widoki na okolice i dominuje nad miastem. Dzięki dominującej pozycji zamek wkrótce stał się symbolem Lublany. Przez wieki spotykał się z różnymi losami, funkcja i znaczenie często się zmieniało, ale jest i pozostanie symbolem stolicy Słowenii. Odwiedź zamek pieszo lub kolejką linową – zajmuje tylko minutę, aby dostać się na szczyt. Zobaczysz potężną średniowieczną wieżę z której roztaczają się wspaniałe widoki miasto i jego okolice. Na wzgórzu znajduje się też restauracja. Zamek w Lublanie oferuje wiele imprez kulturalnych, historycznych i rozrywkowych przez rok.

Lublana jest zdecydowanie polecanym miejscem do odwiedzenia. Oferuje dużą ilość różnych atrakcji dla turysty i wiele miejsc do odwiedzenia. Dobra kuchnia i wino dodatkowo uzupełnią Twoją wizytę. Dzięki centralnej pozycji idealnie nadaje się do odwiedzenia innych miasta na wycieczki i powrót wieczorem. To naprawdę miasto, do którego ludzie często wracają, z powodu przyjemnego wspomnienia po pierwszej wizycie. Nie jest podobna do wielu innych przyjemnych europejskich miast, jednak jest inaczej bądźcie pewni.

Relaksująca przejażdżka łodzią po rzece Ljubljanica.

Rejsy statkiem turystycznym są okazją do zobaczenia Lublany i jej liczne słynne budynki i mosty pod innym kątem. Warto wydostać się z miejskiego zgiełku, gwaru podczas pobytu w samym centrum miasta. Statek turystyczny odpływa z molo Ribji trg, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie potrójnego mostu (Tromostovje). Płynie w kierunku Smoczego Mostu, gdzie skręca i płynie z powrotem pod kilkoma słynnymi mostami w Lublanie: najpierw pod Potrójnym Mostem i Mostem Szewców. Oba arcydzieła architekta Jože Plečnika, a następnie pod Most św. Jakuba. Kontynuuje wzdłuż Trnovski pristan aż do nasypu Špica, gdzie ponownie się obraca aby wrócić do punktu wyjścia. Rejs statkiem trwa 45 minut, kosztuje 10 €.


Mała stolica, miasto a dużo atrakcji
jeszcze coś więcej … lubiane przez młodych wiekowo, położenie w środku Europy, temu sprzyja, dlaczego napiszemy ..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.