Wyjazd za granicę w czasie świąt – dobry czy zły pomysł?

Polska tradycja obchodzenia świąt jest jedną z najbardziej unikalnych na świecie. Pracochłonne przygotowania nagradzamy ostatecznie kilkudniową celebracją przy suto zastawionym stole z rodziną lub przyjaciółmi. Takie momenty tworzą magiczną atmosferę. Wynagradzają wszystkie trudy i pozostawiają wspomnienia, zapadające głęboko w pamięć. I choć polskim obrzędom nie można odmówić uroku, wielu rodaków decyduje się na spędzanie świąt poza granicami kraju. Czy warto przedkładać egzotyczne podróże nad rodzimą tradycję? Jakie są plus i minusy spędzania świąt za granicą?

Święta za granicą – gdzie jechać?

Jeśli chcemy uzyskać odpowiedź na to pytanie, musimy najpierw zadać inne: „Dlaczego chcę spędzić święta za granicą?”. Znajdą się tacy, których świąteczny klimat zwyczajnie nie porywa. Na sam dźwięk kolęd reagują alergicznie, a na myśl o Lanym Poniedziałku przechodzi ich dreszcz. W takim przypadku warto skorzystać z kilku dni wolnego od pracy i pojechać na zasłużony wypoczynek. Biuro podróży Gryf posiada w ofercie specjalne wycieczki dla osób luźniej związanych z tradycją.

Gdzie spędzić święta za granicą?

W Boże Narodzenie zwolennicy wypoczynku nad wodą powinni zastanowić się nad odwiedzeniem ciepłych krajów. Szczególnie zachęcają święta za granicą w stylu egzotycznym. Aura na Dominikanie lub Zanzibarze nawet w grudniu zachęca do pływania, nurkowania czy opalania się.

Końcówka roku to szczyt sezonu zimowych atrakcji w większości górskich kurortów. Alpejskie czy pirenejskie stoki zapewnią masę frajdy miłośnikom białego szaleństwa.

Wyjazdy Dominikana – zobacz więcej

Głód nowych wrażeń

Polskie święta mają cudowną atmosferę, ale wszystko, co trwa zbyt długo, w końcu się nudzi. Niektórzy organizują wyjazd na święta za granicę, aby poznać nową kulturę i przeżyć niepowtarzalną przygodę.

W Brazylii tradycje związane z Wielkanocą wywodzą się z obrzędów kościoła katolickiego. Z liści palmowych plecie się krzyże, na ulicach rozstawia kukły Judasza, a na stół – zamiast pisanek – trafiają jaja czekoladowe. Możliwość celebracji tej samej uroczystości, ale na drugim końcu świata, w zupełnie inny sposób, jest mistycznym przeżyciem.

Jeśli komuś nawet w okresie około świątecznym brakuje sportowych emocji, ciekawym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z oferty wyjazdu dedykowanego konkretnym sportowym imprezom. Biuro podróży Gryf od lat zajmuje się organizacją wyjazdów na sport eventy. Pomaga załatwić wszystkie formalności, więc można spakować walizkę i nie martwić się o resztę.

Plusy i minusy wyjazdu na święta za granicę

Wyjazd na święta za granicę to nadal w naszym kręgu kulturowym pomysł dość ekstrawagancki. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie zalety i wady rozwiązania.

Niewątpliwym plusem spędzenia świąt za granicą jest duża liczba wolnych terminów wyjazdów. W tym okresie wycieczki można upolować również w bardziej korzystnej cenie niż w szczycie sezonu letniego. Jeśli w przerwie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem uda się wywalczyć kilka dodatkowych dni urlopowych – niezapomniane święta oraz Sylwester za granicą gwarantowane!

Ta beczka miodu nie obejdzie się bez łyżki dziegciu. Najbliżsi mogą mieć problem ze zrozumieniem idei podróżowania w ten szczególny czas i odczytać wyjazd na święta za granicę jako afront. Dodatkowo, zwolenników tego rozwiązania omija niesamowity klimat związany z polskimi świętami, który nadarza się tylko raz do roku. Czy warto zamieniać choinkę na palmę, a ośnieżone lasy na piaszczyste plaże? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć już sobie sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.