Oslo, droga Trolli i Bergen, atrakcje turystyczne w Norwegii

Dla osób, które dotąd w celach wypoczynkowych wybierały południe kontynentu z uwagi na sprzyjająca aurę i fenomenalne plaże, kraje północy wydawały się być bardzo nieatrakcyjnym kierunkiem. Jest w tym sporo racji, bo w Norwegii nie poczujemy klimatu francuskiej riwiery. Norwegia to również nie Ibiza i o szalonych całonocnych imprezach trzeba po prostu zapomnieć. Norwegia to kraj przyciąga do siebie rzesze turystów spragnionych innych wrażeń, których próżno szukać w innych częściach świata. Tylko tu masz szansę spotkać trolla, zobaczyć granitowe skały o wysokości 1 km czy ujrzeć na własne oczy zorzę polarną. Przekonaj się, że wycieczka do Norwegii może stać się najpiękniejszą przygodą życia. Trzeba zaznaczyć, że to jest jeden z najdroższych krajów na świecie dla turystyki z uwagi na ceny w sklepach i hotele.

Norwegia atrakcje turystyczne

 

Norweska klasyka

Wyprawa po jednym z najsłabiej zaludnionych krajów Europy powinna rozpocząć się od stolicy, czyli Oslo. Paradoksem jest to, że miasto, które nie może poszczycić się zabytkami na światową skalę, jest tak chętnie odwiedzane przez turystów. Głównym powodem jest fakt, że pomimo swojego wielkomiejskiego charakteru miasto stara się pozostać w harmonii z naturą. Masa zieleni zatopionej w szkle i metalu, liczne tereny rekreacyjne dla dzieci i dorosłych oraz zrównoważony transport sprawiają, że Oslo jest miejscem niezwykle przyjaznym do życia. Proekologiczne rozwiązania gwarantują, że mieszkańcy tak dużego miasta nie wiedzą czym jest smog.
Z Oslo udajemy się na zachód w kierunku portowego miasta Stavanger. Mimo iż od wielu lat Stavanger uznaje się za norweską stolicę ropy naftowej to fakt ten w niewielkim stopniu wpłynął na jego atrakcyjność turystyczną. Przemysł wydobywczy wciąż żyje niejako w cieniu turystyki. Najsłynniejszy w całej Norwegii punkt widokowy, czyli Preikestolen, to półka skalna zawieszona 604 m nad ziemią, z której rozpościera się fenomenalny widok na Lysefjord. Warto również skorzystać z rejsu po lazurowym jeziorze i spojrzeć na Ambonę z zupełnie innej perspektywy.
Obowiązkowym punktem wycieczki do Norwegii musi być również Bergen – miasto nazywane często bramą do krainy fiordów. To doskonała baza wypadowa do zwiedzania przepięknego wybrzeża, pośród którego rozpościerają się najdłuższe norweskie fiordy. Samo Bergen również kryje w sobie kilka ciekawych atrakcji. Spacer zabytkową dzielnicą Bryggen, wpisaną na listę UNESCO, przeniesie nas w średniowieczne czasy Hanzy, a charakterystyczny zapach skusi do odwiedzenia targu rybnego Torget, na którym kanapki z mięsem renifera rozchodzą się jak ciepłe bułeczki.

Uwaga na trolle w Norwegii!

Co jeszcze trzeba zobaczyć w Norwegii, by opuszczając ten kraj poczuć pełną satysfakcję? Na pewno będzie to słynna Droga Trolli, czyli trasa składająca się z 11 serpentyn, licznych wąskich zakrętów i średnim nachyleniem wynoszącym 9%. Ten niezwykle trudny technicznie odcinek wymaga od kierowców nieprzeciętnych umiejętności, ale wysiłek włożony w pokonanie tej drogi na pewno się opłaci. W połowie trasy znajduje się bowiem kamienny most, poniżej którego rozpościera się fantastyczny widok na wodospad Stigfossen. Warto również dodać, że w czasie jazdy napotkamy na jedyny w Norwegii, a może nawet na świecie, znak drogowy ostrzegający przed trollami.

Norwegia – arktyczna egzotyka

Biuro Podróży Gryf gorąco zachęca do zapuszczenia się w najdziksze rejony północnej Norwegii, zaczynając od przekroczenia wrót do bram Arktyki w Tromso, aż do nieformalnego krańca Europy, czyli przylądka Nordkapp. Położone 350 km za kołem polarnym Tromso słynie z polarnego muzeum, w którym można zapoznać się z historią wypraw polarnych. Pobyt w Tromso to także niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w wielorybniczym safari, w trakcie którego mamy szansę obserwować te majestatyczne zwierzęta. W trakcie polarnych wojaży nie wolno zapomnieć o zakosztowaniu lokalnego piwa z browaru Macka założonego w 1877 roku oraz arktycznych kiełbasek z najmniejszej w Norwegii drewnianej budki Raketten.
Jadąc dalej na północ dotrzemy do Nordkapp – miejsca, gdzie wody Oceanu Atlantyckiego mieszają się z wodami Oceanu Arktycznego. To miejsce, w którym latem dzień się nigdy nie kończy, a surowy krajobraz zdaje się krzyczeć, że właśnie dotarliśmy na kraniec świata.

Wycieczka do Skandynawii – Dania, Szwecja, Norwegia – poznaj szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.