Wyjazd na dowód, paszport, a może z wizą? Sprawdź o jakie dokumenty musisz zadbać przed podróżą

Jeszcze nie tak dawno wyjazd do obcego państwa był dla Polaków właściwie niemożliwy. Nie chodziło tylko o względy finansowe, ale również o zgodę władz na takie przedsięwzięcie. Po zmianie ustroju, podróżowanie po świecie stało się łatwiejsze, ale wciąż byliśmy traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Wiele się zmieniło po wejściu Polski w struktury Unii Europejskiej, a zwłaszcza po podpisaniu porozumienia dotyczącego strefy Schengen. Od tego momentu Polacy mogli podróżować po niemal całej Europie wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Czy nadal jest to możliwe i czy wybierając się poza kontynent, oprócz dowodu, potrzebujemy jeszcze innych dokumentów?

wyjazd za granicę a paszport

Polski dowód osobisty ma moc!

Myli się ten kto sądzi, że mając w ręku jedynie dowód osobisty możemy legalnie przemieszczać się wyłącznie w obrębie strefy Schengen. Dysponując tym dokumentem mamy możliwość spędzenia wakacji w ponad 40 krajach świata. Jeśli więc masz ochotę zaszaleć w Monako lub odkryć adriatycką perłę, jaką jest Czarnogóra, to nie musisz posiadać żadnych dodatkowych dokumentów, aby się tam dostać. Istnieją oczywiście pewne wyjątki od tej reguły. Gdy wybierasz się w odległą podróż np. do Gwadelupy w Ameryce Środkowej, będącej regionem peryferyjnym Unii Europejskiej, to teoretycznie potrzebujesz mieć przy sobie tylko dowód osobisty, ale jeśli w trakcie podróży masz zaplanowane międzylądowanie w USA to przed odlotem konieczne będzie wyrobienie sobie wizy tranzytowej. Zanim więc wyruszysz na urlop, sprawdź dokładnie przez jakie kraje będziesz podróżować do miejsca docelowego, bo może się okazać, że potrzebny Ci będzie paszport lub innego rodzaju dokument. 

Jakie dokumenty zabrać na wyjazd poza granice UE?

O ile w obrębie UE nie ma problemów ze swobodnym przemieszczaniem się, o tyle kierując swoje kroki do miejsc nie związanych ściśle z krajami członkowskimi na granicy napotkamy na pewne trudności. Wycieczka na weekend do nieodległej Ukrainy, która od pewnego czasu stała się popularnym kierunkiem turystycznym wśród Polaków, wymagać będzie wyrobienia paszportu. Podobnie będzie, jeśli w trakcie wypoczynku w słonecznej Chorwacji zapragniemy wyruszyć nieco dalej na południe i odwiedzić Kosowo. Skomplikowana sytuacja geopolityczna tego terytorium sprawia, że kraj ten również wymaga od przybyszów z zewnątrz posiadania ważnego paszportu. 

Jeszcze większe trudności napotkamy w trakcie przekraczania granicy z Rosją, Białorusią i Turcją. Mamy tę świadomość, że w dwóch pierwszych państwach jest to stała praktyka, ale Turcja, przeżywająca każdego roku najazd polskich turystów, powinna spojrzeć na nasz kraj nieco łaskawszym okiem. Niestety Turcy, podobnie jak Rosjanie i Białorusini, na granicy wymagać będą od podróżnych – oprócz paszportu – również wizy. 

Podróż na drugi koniec świata

Wycieczka do odległych krajów, typu Stany Zjednoczone czy Chiny, zawsze oznaczać będzie posiadanie przy sobie paszportu oraz specjalnej wizy. Jej wyrobienie to nie tylko dość skomplikowany proces urzędniczy, ale również koszt, który musi ponieść podróżujący. W grę czasami wchodzi nawet kilkaset złotych, a trzeba pamiętać o tym, że nasz wniosek może zostać odrzucony. Poza tym wizy nie są wydawane bezterminowo i jeśli skończy się ich ważność to czynność należy niestety powtarzać. Zabieganie o wizę lub inne dokumenty, niezbędne do przekroczenia granicy konkretnego kraju, bywa naprawdę uciążliwe. Planując egzotyczną podróż warto poszukać biura podróży, które załatwi w naszym imieniu wszelkie formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.