Pierwszy lot samolotem – jak zadbać o bezstresowy wypoczynek

Latanie samolotami stało się obecnie tak naturalne jak prowadzenie auta. Transport lotniczy kwitnie, bo jest szybki i nie kosztuje już fortunę. Wycieczka samolotem do Londynu to kwestia raptem 2,5 godzin, a więc nieporównywalnie krócej niż niekończąca się tułaczka autokarem. Wciąż jednak chodzą po ziemi ludzie, którzy jeszcze nigdy nie zasmakowali podniebnej podróży. Dziewiczy rejs samolotem, jak każde novum w życiu, może u niektórych osób wywoływać lęk. Nie chodzi tylko o sam strach przed oderwaniem się od podłoża, ale i procedurę odprawy na lotnisku, która wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowanym procesem. Podpowiadamy jak sprawić, by pierwszy lot samolotem był ciekawą przygodą, a nie traumatycznym przeżyciem.

Pierwsza podróż samolotem – nie daj się zaskoczyć!

Do każdej podróży, a zwłaszcza tej samolotem, należy się dobrze przygotować. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, które niepotrzebnie wytrącą nas z równowagi i sprawią, że wymarzone wakacje zaczniemy w kiepskim humorze. Pierwsza kwestia to wymiary naszego bagażu. Sprawdź bardzo dokładnie jakie limity bagażowe obowiązują w danych liniach lotniczych. Bagaż podręczny wymiary dla luku nad głową, np. ok. 55*40*20 cm do 8 kg + bagaż główny, rejestrowany 1 szt 23 kg.  Jeśli przekroczysz dopuszczalne rozmiary- musisz liczyć się ze sporą opłatą dodatkową. Nie pakuj do walizek przedmiotów, które obsłudze lotnika mogą wydawać się podejrzane.
Nie wkładaj do bagażu głównego nic co może przedstawiać jakąkolwiek wartość! w tym np: aparatów fotograficznych i elektroniki, banknotów – są wykrywalne! Nic wartościowego nie ukryje się w bagażu głównym i może być skradzione, bagaże też giną, czasem walizka wraca pusta. Informacja w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Nie piszemy tego aby przerazić, ale aby pomóc i doradzić. Odpowiednio wcześniej zadbaj o to, by wszystkie potrzebne dokumenty, łącznie z dowodem osobistym – ID dokument w UE i/lub paszportem (ma mieć ważność min. 6 miesięcy od daty powrotu!). Dokumentów należy szczególnie pilnować! Szczególnie ważne do rezerwacji i wykupieniu biletu lotniczego! Należy podać imię, imiona, nazwisko, nazwiska, wszystkie jakie występują w dokumencie którym Chcesz się posługiwać na wylocie! i pobycie. Nie wejdziesz do samolotu jeżeli są rozbieżności, braki. Nawet 2 błędy literowe, mogą Cię wykluczyć już na wylocie!

W samolocie prawie jak w domu

Wycieczka samolotem do  majestatycznego Rzymu czy romantycznego Paryża i dalej, przebiegnie komfortowo jeśli zadbasz dodatkowo o kilka szczegółów. Warto pojawić się na lotnisku z pewnym wyprzedzeniem, najlepiej około 2 godziny przed odlotem. To wystarczający czas, by w spokoju przejść odprawę i bez stresującego pośpiechu zająć zarezerwowane miejsce w samolocie. Na pierwszą podróż dobrze jest wybrać się z kimś, kto ma za sobą lotnicze podróże i w razie trudności związanych z odprawą, znajomością języka, chętnie pomoże.
Można zabrać odtwarzacz muzyki, który sprawi, że odizolujesz się od dźwięków z otoczenia, jeżeli to może Tobie przeszkadzać? Może przydać się opaska na oczy, jeśli planujesz zdrzemnąć się w samolocie na dłuższym locie. Butelka plastikowa wody mineralnej  i ulubiona przekąska to również może być dobrym rozwiązaniem. Posiłki i napoje na pokładzie w ramach biletu nie zawsze są free, trzeba wiedzieć przed wylotem i zakupem biletu lotniczego. Dobrym rozwiązaniem będzie zlecić to zadanie dla biura podróży, za niewielką dopłatą / obsługa, zrobią to dla Ciebie!

Podniebne podróżowanie – przełam się do latania!

Marzymy o dalekich podróżach, ale strach przed lataniem sprawia, że wszelkie plany o wycieczkach na drugi koniec świata ciągle odkładane są na bliżej nieokreśloną przyszłość. Lęk przed wzbiciem się w powietrze jest naturalny, bo człowiek nie jest istotą przystosowaną do latania i w gruncie rzeczy podróż samolotem jest wbrew ludzkiej naturze. Każdy lęk można jednak pokonać, a przynajmniej zniwelować do bezpiecznego poziomu, tak aby bez przeszkód przemierzać planetę na pokładzie samolotu. Lekarstwem na podniebne lęki, może być sprawdzony i serdeczny przyjaciel, który przeżył już niejeden lot. Przed podróżą dobrze jest również zrezygnować z kawy i zastąpić ją ziołową herbatką o łagodnym działaniu uspokajającym. Zapomnij o alkoholu i innych wspomagaczach, które mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Podróże, trzeba to realizować.

cytat: “Świat jest książką, a ci którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę.” – Swięty Augustyn.

Co wiemy, to samolot jest najbardziej bezpiecznym środkiem transportu! Najszybszym, najbardziej komfortowym i wygodnym. Niskie ceny czasem szokują, dlaczego tak tanio? ale przy bardzo wczesnych zakupach przed wylotem. Należy też dokładnie sprawdzić, nie kierować się wstępną informacją. W trakcie zakupu dochodzą dodatkowe koszty, a szczególnie bagaż główny – jeżeli jest potrzebny. Warto czasem zlecić to zadanie dla biura podróży, zapłacisz niewielki koszt opłaty manipulacyjnej, a masz spokojną głowę i zrobienie / wystawienie biletu lotniczego, Low Cost czy regularne linie lotnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.