Co zrobić, gdy walizka zaginie na lotnisku – poradnik

Zagubiony bagaż na lotnisku to nieprzyjemne zdarzenie, które może być początkiem koszmarnych wakacji lub wypadkiem wieńczącym je. Najważniejsze jednak, aby nie wpadać w panikę, gdyż tego typu sytuacje zdarzają się nadzwyczaj często w transporcie lotniczym i można znaleźć jakieś rozwiązanie. Oto krótki poradnik, co należy robić, gdy nasza walizka zaginie na lotnisku.

  • Zgłoszenie zaginionego bagażu na lotnisku

Gdy zaginie nam walizka lub bagaż, niezwłocznie powinniśmy udać się do biura bagażu zagubionego na lotnisku. Warto jednak ustalić wcześniej, czy nasze rzeczy rzeczywiście nie wyjechały na taśmie. Wówczas możemy z pełną odpowiedzialnością zgłosić zaginięcie i uzyskać dokument PIR (Property Irregularity Report). W ten sposób będziemy mogli rościć sobie prawa z racji zaistniałej szkody co do przewoźnika. Dokument uzyskamy na podstawie dokumentu tożsamości, biletu lotniczego oraz kwitu bagażowego. Na tym etapie dokonujemy opisu rzeczy zaginionych, dlatego warto mieć np. ich fotografię w telefonie. Bardzo często już podczas sporządzania dokumentu PIR dowiadujemy się, co dokładnie stało się z zagubionym bagażem.

  • Oczekiwanie na ściągnięcie bagażu

W przypadku, gdy uzyskaliśmy potwierdzenie, iż nasz bagaż się odnalazł i przewoźnik ściąga go, będziemy musieli spędzić czas na oczekiwaniu. Problem pojawia się, gdy dopiero co przylecieliśmy na wakacje, a nasza walizka uległa zagubieniu. Wówczas możemy rościć sobie prawa do przewoźnika w celu rekompensaty za postawienie nas w trudnej sytuacji. Zapomoga na ten trudny czas nazywana jest pakietem ratunkowym i polega na wypłaceniu gotówki bądź pokryciu ewentualnych kosztów, np. zakupów. Zagubiony bagaż dostarczany jest na koszt przewoźnika pod wskazany adres, więc nie musimy obawiać się koczowania na terenie lotniska. Możemy więc udać się do hotelu i zastanowić się nad ewentualną reklamacją usług linii lotniczych. 

  • Żądanie reklamacji i odszkodowań od linii lotniczych

Wycieczki samolotem organizowane są przez wybrane biuro podróży w taki sposób, iż cała odpowiedzialność za zagubiony bagaż na lotnisku spoczywa tylko i wyłącznie na przewoźniku, czyli liniach lotniczych. To właśnie w stosunku do nich możemy ubiegać się o ewentualną reklamację bądź odszkodowanie z tytułu strat, jakie ponieśliśmy, musząc np. robić dodatkowe zakupy bądź opłacając usługi związane z brakiem potrzebnych rzeczy. Najczęściej jednak problem zagubionej walizki na lotnisku rozwiązuje się maksymalnie do kilkunastu godzin. Z tego względu poważniejsze kroki nie są zazwyczaj potrzebne. 

  • Zaginiony bagaż a powrót do codzienności

Zaginiony bagaż na lotnisku to dość stresujące przeżycie, jednak nie powinniśmy ekscytować się nim nadmiernieć. Dlatego po całym zajściu najlepiej jest wrócić do codzienności. Po tego typu wydarzeniach warto wdrożyć postępowanie profilaktyczne na przyszłość. Polegać ono może np. na oznaczaniu w specjalny sposób bagażów bądź fotografowaniu ich przed udaniem się w podróż samolotem. Nawet jeśli nie pomoże to w uniknięciu zagubienia walizki, z pewnością przyspieszy proces jej poszukiwania i odzyskiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.