Budapeszt – ciekawostki i atrakcje turystyczne

Budapeszt w roku 1872 z połączenia trzech miast – Budy, Óbudy i Pesztu – powstało miasto, które przez wielu uznawane jest obecnie za jedno z najpiękniejszych w Europie. Budapeszt, bo o nim mowa, nazywany często Paryżem wschodu, to kulturowy tygiel, gdzie europejskość miesza się elementami orientu. Miasto wielkością zbliżone do Warszawy, naszpikowane jest zabytkami architektury, spośród których kilka to prawdziwe perełki. Powiew historii nie jest jednak jedynym czynnikiem przyciągającym tłumy turystów do węgierskiej stolicy. Niewielka odległość z Polski, relatywnie niskie ceny, dobre jedzenie i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy to główne atuty. Biuro Podróży Gryf zaprasza na wycieczki do Budapesztu, w trakcie których nie zabraknie atrakcji i dla ducha, i dla ciała. 

Budapeszt – miasto wzniesione na wzgórzach

Pierwszą atrakcją na prawym brzegu Dunaju, której nie wolno przegapić, jest Wzgórze Zamkowe. Króluje na nim kościół Macieja, będący jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w całych Węgrzech. Tuż obok znajduje się neoromańska Baszta Rybacka, na szczycie której znajduje się klimatyczna kawiarnia. Z jej okien rozpościera się wspaniały widok na leniwie płynący Dunaj i lewobrzeżną część miasta. Na Wzgórzu Zamkowym, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, mieści się również Zamek Królewski. W jego wnętrzach znajdziemy ciekawe zbiory Galerii Narodowej oraz Muzeum Historii Budapesztu. Na wzgórze można dotrzeć autobusem, turystyczną kolejką, pieszo lub specjalną windą. 

Na zachód od Wzgórza Zamkowego rozciąga się, wysokie na 235 m, wzniesienie zwane Górą Gellerta. Dawniej okolica uznawana była za szczególnie niebezpieczną, a to z powodu wysokiej przestępczości. W roku 1851 na wzgórzu powstała cytadela z murami dochodzącymi do 16 m grubości. Obecnie stanowi ona doskonały punt widokowy na miasto. Na Górze Gellerta uwagę przykuwa także Pomnik Wolności, powstały na cześć żołnierzy radzieckich walczących o Budapeszt. Po zejściu ze wzgórza warto rzucić okiem na Skalną Kaplicę, niejako zatopioną w podnóże wzgórza. Ciekawostką jest fakt, że we wnętrzach kaplicy, niezależnie od pory roku, panuje stała temperatura 21° C.

Majestatyczny Peszt

Lewobrzeżny Peszt również obfituje w szereg imponujących budowli, których widok potrafi zachwycić. Interesującym elementem spajającym oba brzegi Dunaju jest Most Łańcuchowy z charakterystycznymi rzeźbami lwów czuwającymi na obydwóch krańcach mostu. Po przeprawieniu się przez rzekę, pierwsze kroki warto skierować w stronę budynku parlamentu. Imponujący gmach, dumnie stojący tuż nad brzegiem Dunaju, jest jednym z największych tego typu budynków na świecie. Symbol węgierskiej stolicy prezentuje się zjawiskowo, zarówno w dzień, jak i w nocy, a  jego bogato zdobione wnętrza potrafią dosłownie zawrócić w głowie. 

Co jeszcze warto zobaczyć w Budapeszcie?

Obowiązkowy punkt wycieczki to Bazylika św. Stefana, będącą największym kościołem na terenie Węgier. Z imponujących obiektów sakralnych nie można nie wspomnieć o Wielkiej Synagodze, największym tego typu budynku w Europie. Każdy, kto szuka chwili wytchnienia, powinien wybrać się do słynnych Łaźni Széchenyiego. To największy kompleks term i basenów na kontynencie, cieszący się wielką popularnością nie tylko wśród lokalnej społeczności. Dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek, najlepszym miejscem do uprawiania sportów będzie Wyspa Małgorzaty na Dunaju. Obfitująca w zieleń wyspa kryje w sobie boiska, korty tenisowe oraz ścieżki rowerowe. To także idealne miejsce do uprawiania joggingu i rodzinnego piknikowania na łonie natury.

Wycieczka do Budapesztu – sprawdź szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.