Bilbao największe miasto Kraju Basków w Hiszpanii.

Hiszpańskie Bilbao, położone u ujścia rzeki Nervión do Zatoki Biskajskiej, jest miastem o wielu obliczach. Niegdyś, ze względu na swoje usytuowanie, było ważnym ośrodkiem handlowym, który eksportował żelazo, węgiel, czy wełnę, również w głąb kraju. Po dziś dzień Bilbao odgrywa ważną rolę w gospodarce całej Hiszpanii, ale na przestrzeni lat zyskało miano miasta, w którym kultura i sztuka wskoczyły na wysoki poziom. Jeśli dodamy do tego cenne zabytki, błyskotliwie współgrające z nowoczesną architekturą to wyjawi nam się obraz intrygującego ośrodka metropolitarnego, zarówno dla samych mieszkańców, jak i turystów. Jest wiele powodów aby odwiedzić to miasto! W 2021 roku przyjedzie tam bardzo dużo Polaków z uwagi na mecz EURO 2021 Hiszpania v Polska, odbędzie się 19 czerwca, (to drugie podejście).

Wyjazd na mecz Hiszpania v Polska do Bilbao

Bilbao serce miasta wyznacza jego historia

Stare Miasto w Bilbao to jedna z największych atrakcji dla przybyszów z zewnątrz. To właśnie tu w Siete Calles (co możemy przetłumaczyć jako „siedem ulic”) wszystko miało swój początek. Na tym niewielkim obszarze drobni kupcy i handlarze prowadzili swoje interesy, zapoczątkowując tym samym rozwój całego miasta. Obecnie słynne siedem ulic również tętni życiem. Tłumy ludzi na deptaku, co chwilę zaglądający do barów, restauracji i licznych sklepów są na to najlepszym dowodem. Spacer uroczymi uliczkami pozwoli przenieść się w odległe czasy i poczuć klimat dawnego Bilbao, kuchni i kultury Basków.

Wyjazd ma mecz Hiszpania v Polska do Bilbao

W obrębie starego miasta znajduje się kilka architektonicznych perełek. Szczególną uwagę warto zwrócić na Bazylikę katedralną św. Jakuba, która jest obowiązkowym przystankiem dla pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela. Równie ciekawym obiektem jest kościół św. Antoniego. Świątynia powstała na placu, na którym w roku 1300 uroczyście odczytano list dający początek miastu. Znaczenie tego miejsca podkreśla fakt, że obiekt ten znajduje się w herbie Bilbao.

Nieopodal starówki zlokalizowany jest Mercado de la Ribera  – jeden z największych targów żywności w Europie. Pod jego dachem kupimy wszystko, czego dusza zapragnie. Od świeżych ryb i owoców morza po nietuzinkowe słodkości. W tym miejscu warto zatrzymać się na pyszny obiad, by nabrać sił przed dalszą wędrówką po Bilbao.

Bilbao dzisiaj to nowoczesne i europejskie miasto

Budowlą, która całkowicie zmieniła oblicze Bilbao jest niewątpliwie Muzeum Guggenheima. Ten futurystyczny budynek położony w zakolu rzeki Nervión pełni rolę muzeum sztuki współczesnej. I choć sztuka nowoczesna jest dość trudna w odbiorze i nie każdy potrafi ją zrozumieć to każdy może się nią zachwycić. Już sam budynek wygląda niezwykle intrygująco, a w jego wnętrzach znajdziemy skarby, obdarzone tak niezwykłymi formami, że nie sposób od nich oderwać wzroku.

Wyjazd na mecz Hiszpania v Polska do Bilbao

Przecięte przez rzekę Nervión brzegi Bilbao spajają nowoczesne mosty, nadające miastu wielkomiejskiego charakteru. Jednym z najciekawszych jest Puente Zubizuri, zaprojektowany przez znanego architekta Santiago Calatravę, w charakterystycznym białym kolorze. Most ten stanowi dla pieszych łącznik pomiędzy dwoma ważnymi deptakami, przy których znajduje się wspomniane wcześniej Muzeum Guggenheima, czy np. Isozaki Atea – bliźniacze wieżowce będące najwyższymi budynkami mieszkalnymi w Bilbao.

Jedziemy do Bilbao na EURO 2021, zagra Polska!

Polska rozegra w Bilbao bardzo ważny mecz 19 czerwiec 2021 roku z Hiszpanią , która jest jednym z faworytów EURO 2021. To widowisko sportowe będzie wyjątkowe, Hiszpanie potrafią robić doskonałą oprawę połączoną z zabawą mimo, że bardzo będą chcieli wygrać ten mecz! Kibice z Polski mile widziani, aby pomóc naszej drużynie.

Gdzie odbędzie się mecz? na jednym z najnowszych stadionów w Europie!

Wyjazd na mecz Hiszpania v Polska do Bilbao

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.