Piłka nożna to więcej niż gra!

Piłka nożna to więcej niż gra, to jest ogromna korporacja. Każdy klub piłkarski na świecie jest teraz częścią czegoś większego – dużego biznesu. Każda firma i klub jest oceniany na podstawie zarobionych pieniędzy. Mając to na uwadze, oto 10 najbogatszych klubów piłkarskich na świecie pod względem generowanych przychodów (2018 r.).

10. Tottenham Hotspur – 428,3 miliona €
Tottenham może nie wygrał ostatnio nic dużego, ale wydają dużo pieniędzy na nowy piękny stadion w Londynie (sezon 2018/19 grają na Wembley ). Budują przyszłość , są na 10 miejscu na tej liście. Wyobraź sobie, co mogą im dać upragnione trofea!

9. Arsenał – 439,2 miliona €
Arsenal to kolejny klub, który nie wygrał ostatnio nic ważnego, ale mają jakieś liczne wyróżnienia FA Cup. Arsenal posiada 13 tytułów mistrzowskich Premier League ! W wyniku ich konsekwentnej pracy w europejskiej piłce nożnej, są numerem 9.

8. Chelsea – 505,7 miliona €
Chelsea wypełnia hattricka z klubów w Londynie. The Blues zarobili znacznie więcej pieniędzy niż ich londyńskie kluby – siostry i może pójść w górę, jeśli uda im się w roku 2019 coś wygrać.

7. Liverpool – 513,7 miliona €
Minęło sporo czasu, odkąd Liverpool wygrał trofeum. Jednak byli w finale Ligi Mistrzów w zeszłym sezonie i obecnie dobrze grają i prowadzą w Premier League. Kupili dobrych piłkarzy, mają wiernych kibiców, sponsorów, co pomaga im być pod numerem 7.

6. PSG – 541,7 miliona €
Pod względem gotówki PSG może znajdować się na szczycie listy. Jednak jeśli chodzi o generowanie pieniędzy, wciąż pozostają oni za dużymi chłopcami. Niemniej jednak są tutaj numerem 6, co pokazuje, jak daleko zaszli w ciągu kilku lat.

5. Manchester City – 568,4 miliona €
Kolejny bogaty w gotówkę klub, Manchester City, jest teraz konsekwentnie na tej liście ze względu na fakt, że są jednym z najbardziej spójnych klubów w Premier League. Wygrali ligę w zeszłym sezonie i mogą powtórzyć to również w tym sezonie.

4. Bayern Monachium – 629,2 miliona €
Bawarczycy długo przewodzą w Bundeslidze. W rzeczywistości trzeba by wrócić do wczesnych lat tej dekady, aby znaleźć sezon, w którym nie wygrają ligi. W wyniku dominacji i rygorystycznej realizacji finansowej, mają na tej liście czwartą pozycje. W czym nie można zapomnieć, też zasługa Roberta Lewandowskiego!

3. Manchester United – 666 miliona €
Czerwone diabły mają trafną liczbę pod względem przychodu, ponieważ 666 to liczba diabła. Klub z Old Trafford nie może wygrać nic ważnego od czasu sir Alexa, ale taka jest siła klubu, że wciąż zarabiają dużo pieniędzy.

2. Barcelona – 690,4 miliona €
Barcelona należy do najbardziej udanych klubów XXI wieku i ma prawdopodobnie najlepszego gracza wszech czasów w swoim zespole. Więc to naturalne, że są na drugim miejscu tym rankingu.

1. Real Madryt – 750,9 miliona €
A drużyną numer jeden jest Real Madryt – Galacticos wygrał cztery z ostatnich pięciu meczów Ligi Mistrzów i stał się pierwszym klubem, który zarobił 750 milionów euro lub więcej. Przez 12 lat z rzędu są na szczycie listy generowanych przychodów.

W jaki sposób kluby piłkarskie mają pieniądze?

Wielu miłośników pięknej gry w piłkę nożną wciąż zastanawiają się jak kluby są w stanie zapłacić swoim graczom i personelowi takie niesamowite kwot, które widzimy w telewizji i czytamy w wiadomościach.

Prawa transmisyjne
Krajowe i zagraniczne stacje nadawcze ubiegają się o prawa do nadawania meczów na żywo milionom kibiców, którzy zawsze chcą oglądać. Na przykład w Wielkiej Brytanii Sky Sports i BT Sports, wiodące mają prawa do transmisji Premier League, nabyte za 5 miliardów funtów w transakcji, która będzie obowiązywać przez 4 lata (2015-2019). Te pieniądze zostaną podzielone między kluby, jednakowo. To będzie około 81 milionów funtów na klub. To tylko przykład oferty z samej tylko Wielkiej Brytanii. Z dala od Anglii 20 nadawców ma prawo do pokrycia Premier League w samych Chinach, a istnieje ponad 100 nadawców, którzy posiadają prawa do pokazywania PL na całym świecie. Wszyscy płacą kupę gotówki na pokrycie tych meczów. Teraz wykonaj matematykę.

Dochód z meczu.
Kiedy drużyna piłkarska gra w domu (na własnym stadionie), sprzedaje bilety każdej osobie, która wchodzi na stadion w dniu meczu. Wielkość stadionu klubów piłkarskich i cena biletu określają, ile klub robi zysku w dniu meczu. Czołowe kluby piłkarskie w Europie większość biletów ok 80% pojemności stadionu sprzedają już na starcie sezonu! na wszystkie mecze ligowe! Preferowana strategia klubów jest dla kibiców, którzy kupują pakiet na sezon – wszystkie mecze, od początku do końca. Takie bilety są dość długo dostępne przed rozpoczęciem rozgrywek każdego sezonu. Dlatego niewiele zostaje biletów na zakup na pojedynczy mecz! Jeszcze trzeba odjąć grupowe zakupy oficjalnych sponsorów, tylko oni mają przywilej. Niewiele zostanie możliwości dla spóźnionego kibica! Taka strategia abonament sezonowy dla klubów to bardzo duży dopływ gotówki, więc mogą czasem “szaleć” z transferami  zawodników. Wykupienie dobrego zawodnika może zwrócić się w ciągu 1 roku! W Premier League każda drużyna gra ok. 19 razy u siebie. Teraz już wiesz, dlaczego kluby chcą budować większe stadiony lub zwiększać pojemność już istniejących.

Sponsorowanie
Marki płacą ogromne ilości pieniędzy, aby kluby mogły je reklamować. Na przykład Chevrolet płaci Manchesterowi United około 50 milionów funtów rocznie, aby mieć swoje logo i nazwę na United Jersey, Adidas płaci United kolejne 75 milionów funtów rocznie w celu sponsorowania zestawów. A to tylko dwaj sponsorzy wielu sponsorów mogą mieć na całym świecie.

Zwykły towar; koszulki gadżety
Kluby piłkarskie zarabiają na sprzedaży koszulek i innych towarów klubowych, gadżetów fanom na całym świecie. Zysk z takiej działalności zwraca się za kupionego zawodnika w dobrych klubach od 30 mil euro.

Transfery
Sprzedaż graczy do innych klubów jest kolejnym źródłem dochodu dla klubów piłkarskich. Małe kluby, które mają pulę niesamowitych młodych talentów, generują ogromne zyski. Sprzedają zawodników do większych klubów po niesamowitych cenach. Niektóre kluby piłkarskie zawierają klauzule “sell-on” w takich umowach, co stwarza klubom macierzystym możliwość zarobienia pieniędzy, gdy gracz zostanie sprzedany ponownie.

Nagrody pieniężne
Kluby biorą udział w różnych zawodach na początku sezonu piłkarskiego, mecze i zgrupowania zagraniczne. Często podróżują daleko, dla fanów. Rozgrywki Puchary krajowe, Ligi Mistrzów UEFA, Ligi Europy. Każdy wyjazd na zaproszenie czy konkurs ma własne nagrody pieniężne. Im wyższy ranking drużyny, wydarzenia, tym większa nagroda pieniężna. Im więcej zawodów wygrasz, tym więcej nagród pieniężnych.

A jak jest u nas w Polsce?
Co ma wpływ na prowadzenie tego biznesu piłkarskiego? jak każdego. Odpowiedz Sobie Sam! związki i federacje krajowe nie mają wpływu na spółki klubowe! Kto uzdrowi polski rynek piłkarski? Taka duża europejska populacja (ok. 40 mil) od nastu lat nie potrafi tego uzdrowić? W tej nowej Polsce nie pojawił się ani jeden klub piłkarski który zaistniał w Europie! Za dawnych – biednych czasów, czasem były sukcesy (Górnik Zabrze, Legia Warszawa, Wisła Kraków, Widzew Łódź).  Dzisiaj za dużo polityki w sporcie czy za mało zdrowych regulacji … ? Kto ma pomysł, receptę aby to zmienić? Zmienić coś trzeba! bo nikt nie zainwestuje w taki (dobry) biznes skoro “kibole” żądzą klubami, a szanowne Państwo nic nie robi … . Są dobre wzorce w Europie! jak Rządy potrafiły sobie z tym poradzić. Dzisiaj nawet grają na jednym stadionie klubu z tych samych miast! Widzimy w telewizji na trybunach całe rodziny, dzieci, wszyscy doskonale się bawią. Kto w Polsce pójdzie z całą rodziną, dziećmi na mecz, aby wspólnie się zabawić dobrym widowiskiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.