Kraków na weekend i dlaczego do Krakowa!

Znanych, historycznych i naprawdę pięknych dużych miast w Europie, które trzeba zobaczyć jest wiele. Do nich zalicza się Kraków, który uważany jest za jedno z najpiękniejszych miast w całej Europie. Jeżeli jesteś gotowy na krakowskie ciekawe fakty? Jeśli masz zamiar odwiedzić Kraków i chcesz odkryć nietypowe informacje na temat tego magicznego miasta to zaprasza BP Gryf. Proponujemy wyjazdy na weekend i więcej z lokalnym przewodnikiem,  aby odkryć mniej znany wymiar miasta polskich królów. Kraków posiada wiele miejsc, które musisz zobaczyć, aby powiedzieć, że naprawdę tu byłeś, to może zapewnić tylko pełna obsługa wyjazdu i odpowiedni przewodnik.

Zawsze im więcej wiesz o historii dużego miasta, tym więcej ciekawości budzi się w tajemnicach, które pozostały Ci niezauważone, do odkrycia. Tajemnice, legendy i mity Krakowa to jedno, drugie czy chcesz je poznać? odkryć różne ciekawostki na temat tego królewskiego miasta.

Tajemnicza nazwa miasta Kraków?

Po zajęciu tego obszaru przez plemiona słowiańskie pierwszą, mniej znaną wzmianką jest zapis „Cracoua” z 966 r., zrobiony przez Ibrahima Ibn Yaquba (rok chrztu Polski). Abraham Ben Jacob był hiszpańsko-arabskim podróżnikiem z X wieku. Możliwe też pochodzenie żydowskie i sefardyjskie, prawdopodobnie kupiec, który mógł również zaangażować się w dyplomację i kronikarstwo (dzisiaj niektórzy powiedzą, że był też szpiegiem?). Nazwa miasta Kraków, niektóre teorie mówią, że rdzeń „krak” był kojarzony z dźwiękową wroną (po polsku „krakanie”). Niektórzy twierdzą, że „krak” oznacza dopływ rzeki, inni zaś twierdzą, że „krak” oznacza „święty dąb”, oznaczając obszar Wawelu jako ważny dla pogańskich wierzeń i praktyk lub koncepcji ich genealogii.

Najsłynniejsza polska legenda tworząca nazwę miasta napisana w 1190 r. w kronikach Wincentego Kadłubka, mówi, że Kraków został nazwany na cześć pół-legendarnego księcia Krak (lub: Krakus, który jest również humorystycznym przydomkiem zwykłego krakowianina, dzisiaj w Polsce). Czy był pogromcą smoka na Wawelu i założył miasto, osadę?
Mówi się, że szczątki księcia zostały pochowane pod ogromnym Kopcem Krakusa, a sam „Kraków” oznacza „miasto Krak” z jego przyrostkiem dzierżawczym. Jeśli chodzi o bardziej poetyckie nazwy Krakowa, miasto nazywano; „Małym Rzymem” (z powodu imponującej liczby 138 kościołów) lub „Polską Jerozolimą” (z powodu kwitnącej niegdyś żydowskiej dzielnicy Kazimierz).

Kraków i mieszkańcy, zacznijmy od „smaczków” to lubimy…,tak?

Według niektórych Polaków, mówimy wyłącznie o przyjaznych dowcipach, zabawnych, nikt z tego nie zrobi, nowego problemu!  Krakowianie – podobnie jak Anglicy – Szkoci, są znani ze swojej oszczędności, czy to źle? Właśnie dlatego Kraków jest czasem nazywany „centusiowo”, szczególnie przez warszawiaków i bez obrazy, bo w Polsce każdy region ma swoje dowcipy. Co ważne uczymy się podchodzić do tego z dystansem, zabawą i uśmiechem.

Ciekawostka na zewnątrz Polski, Kraków i inne miejsca, miasta też spotkają się z nazwą „pennytown” . Określenie wywodzi się z historii i języka angielskiego, ma określać osoby “skąpe” … i inne? . Pennytown to obszar w hrabstwie Saline w stanie Missouri w Stanach Zjednoczonych. Historycznie była to największa społeczność afroamerykańska w środkowej Missouri. Joe Penny, były niewolnik z Kentucky, założył Pennytown w marcu 1871 r., Kiedy kupił osiem akrów ziemi za 160 USD! dzisiaj byłby nazwany good deal.

Co może być zaskakujące, Kraków był bardzo popularnym miejscem dla religijnych uchodźców Szkocji w XVI wieku! W rzeczywistości, kiedy przyjedziesz do Krakowa, odkryjesz tylko gościnność jego mieszkańców, a nie jakiekolwiek symptomy stereotypowego skąpstwa. No cóż wyjątki też są wszędzie, nawet w małych miasteczkach, jesteśmy jedną wspólnotą z korzeniami jakie możemy odkryć na zwiedzaniu Krakowa! Kraków to też początki naszej polskiej populacji.

Czy jesteś gotowy na krakowskie ciekawe fakty i mity?

Każdy Polak odwiedził Kraków, chce ponownie odkryć nietypowe informacje na temat tego magicznego miasta. Wówczas przed podróżą, trzeba zamówić lokalnego przewodnika, aby odkryć mniej znany wymiar miasta polskich królów. Kraków to miasto owinięte historią i legendą w którym czas płynie inaczej, bo wolniej i gdzie każdy tutaj spędzony dzień staje się chwilą historii. Przez wieki Kraków był stolicą Polski i siedzibą Królów Polski. Przyciągnął wielkich uczonych i artystów z całej Europy. To ich talentom i wyobraźni Królów musimy podziękować dzisiaj. Mamy bogate dziedzictwo miasta i piękne zabytki historyczne, unikalną architekturę, największy rynek starego miasta w Europie. Kraków jest dzisiaj światową atrakcją turystyczną w cat. “must to see” Jest wiele miejsc w Krakowie, które musisz zobaczyć, aby powiedzieć, że naprawdę tu byłeś.

Historia Krakowa od zero do nieskończoności.

Historia Krakowa i Wawelu posiada fascynującą opowieść, która obejmuje wczesne pogańskie osady wokół wzgórza, smoki, najazdy ze stepów i królów. Nazwa miasta pojawia się po raz pierwszy w aktach historycznych nieco później – w 966 roku, kiedy Abraham ben Jacob (piszemy o tym krótko powyżej) wspomina o nim jako o znaczącym centrum handlowym ówczesnej Europy Środkowej. Urodziny Krakowa datują się na 5 czerwca 1257 r., to wtedy zostało oficjalnie ustanowione jako miasto i nabyło prawa magdeburskie. W Polsce mało jest takich miast z tak odległą historią. Kraków to kolebka polskiej państwowości, siedziba wielu polskich królów.

# Hejnał mariacki jest grany co godzinę w Krakowie – jest to jeden z symboli miasta, jednak melodia zatrzymuje się nagle, co symbolizuje moment, w którym w 1240 roku trębacz chciał ostrzec mieszkańców przed zbliżającym się wrogiem, ale został trafiony strzałą i nie mógł zakończyć melodii. Możesz to dziś usłyszeć, posłuchaj tego sam w Krakowie!

# Wawel to tajemnicze miejsce, powszechnie my Polacy uważamy, że Wzgórze Wawelskie a ściślej Katedra Wawelska to miejsce, w którym leży jedna z siedmiu czakr ziemi, emanująca silną i energią duchową. Na Wawelu zawieszony jest drugi najcięższy polski dzwon: Dzwon Zygmunta Królewskiego, odlany w 1520 r. Waży około 13 ton i dzwoni na specjalne okazje lub święta o polskim znaczeniu narodowym. Legenda mówi, że dotknięcie go, gdy nikt nie ogląda, może przynieść miłość samotnym.

# Kopce w Krakowie, dzisiaj to pięć kopców, wiodący to naturalnie kopiec Kościuszki w dzielnicy Wola Justowska, kopiec Józefa Piłsudskiego i kopiec Krakusa…


– kopiec Kościuszki
– kopiec Piłsudskiego
– kopiec Krakusa
– kopiec Wandy
– kopiec Jana Pawła II, to najmłodszy i najmniejszy kopiec

# Rekordowy główny kwadrat w Krakowie to Rynek.

Rynek Główny (bo są dwa!) to interesujący fakt o Krakowie jest naprawdę zadziwiający. Rynek zyskał swój kształt w XIII wieku. Wymiary 200 x 200 metrów, posiada 11 ulic odchodzących od jego narożników. Różne źródła podają, że powierzchnia 40 000 metrów kwadratowych uczyniła Rynek Główny w Krakowie największym rynkiem miejskim średniowiecznego świata. Zaliczono do tego urodę budynków i imponujących pałaców oraz zachwycała architektonicznie ówczesnych. Dzisiaj Rynek główny w Krakowie dalej pozostaje największym w Europie. Wzniesiony na rynku pomnik pisarza Adama Mickiewicza oraz Sukiennice, wieża ratuszowa, Kościół Mariacki i mały Kościół Wojciecha (X w.) to ulubione miejsca spotkań turystów i mieszkańców Krakowa.

Festiwal studencki „Juwenalia”  zawsze w maju.

Oryginalny wynalazek studentów z Krakowa, ma swoją długą historię … impreza odbywa się co roku w maju. Na jeden dzień studenci Krakowa przejmują klucze do miasta. Kraków słynie z ilości studentów, to raczej największy ośrodek akademicki w Polsce, zawsze taki był. Każdy kto ukończył studia w Krakowie lub był na Juwenaliach, miło wspomina te dni. Juwenalia Krakowskie to przygotowywany przez środowisko studenckie festiwal kultury, muzyki i rozrywki. Występują najlepsze Polskie zespoły muzyczne, Juwenalia organizowane są przez studentów dla studentów, posiadają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zabawa trwa zwykle przez szereg dni, w czasie których odbywają się imprezy kulturalno-sportowe, organizowane głównie przez i dla studentów.

Juwenalia początek swój miały w Krakowie, już w XV wieku obchodzono tam święto studentów. Pierwsze w Polsce Juwenalia odbyły się 12 maja 1964 roku w Krakowie, z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wtedy narodziła się koncepcja pochodu juwenaliowego. Liczący 12 tysięcy studentów pochód przeszedł z Wawelu na Rynek Główny, z hasłem naczelnym: “Od Kazimierza Wielkiego do Kazimierza Lepszego” …

Zaprasza BP Gryf na atrakcyjny weekend w tym bilety na występy i koncerty, wystarczy napisać i uzgodnić wszystko. Zobaczymy Kraków inaczej, opanowany przez studentów ich zabawy i inspiracje. Warto być na Juwenaliach w Krakowie.

Odległa i koszmarna historia miasta &  dzisiaj

Dzisiaj miasto jest odwiedzane w każdym tygodniu przez tysiące turystów z Europy i  całego świata. Doskonale bawią się wizytą, ale też wiedzą lub dowiadują się na miejscu o mrocznej historii miasta. Polacy nie mogą zapomnieć o wyjątkowym oprawcy miasta z 1939 roku i później. To był niemiecki nazista Hans Frank, zamordował polską inteligencję od pierwszych dni niemieckiej okupacji. Jego zwierzęce instynkty, nie obrażając zwierząt, to wyjątki, obrazuje zdjęcie poniżej.  Jego następne zbrodnie na Polakach są zapisane.

Na zdjęciu poniżej kazał sobie zorganizować, polskie dożynki! Coś potwornego, kiedy codziennie mordował mieszkańców miasta i nie tylko! Czy można sobie wyobrazić? w jakich czasach wówczas mieszkańcy Krakowa i Polski żyli?  raczej nie! 

Oraz Podgórze w Krakowie, zbrodnie na Polakach pochodzenia żydowskiego, to następny koszmar tamtych lat o którym trudno zapomnieć! Tak stoczyła się nasza cywilizacja europejska wiele, wiele lat temu.

Dzisiaj żyjemy wspólnie w UE kraje, narody, regiony z gwarą lub bez, różną orientacją polityczną (nie idźmy w ten koszmar nazisty Franka – nienawiść, wrogość do innego człowieka). Trzeba być razem i wspólnie, wspólnota, tak musi pozostać, to zależy od nas samych. Nikt z Polaków, chyba nie chce być małym oprawcą, czegoś … złego!

ALE, ale dzisiaj jesteśmy już w innej rzeczywistości!

Dzisiaj Kraków za sprawą mieszkańców to przyjazne miasto dla wszystkich!
tekstr w opracowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.